Zihinsel ve İşitme Engellilerin Sergisi Beğenildi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla Kongre ve Sergi Sarayı’nda başlayan 10. Geleneksel Mersin Engelliler Haftası Şöleni’nin ikinci gününde Engelliler Dairesi Başkanlığı’nda zihinsel ve işitme engelli kursiyerler tarafından yapılan el emeği ahşap ürünler sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Serginin açılışını Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yaptı.
Altı gün süren şölenin ikinci gününde, zihinsel ve işitme engelli bireyler tarafından yapılan el emeği ahşap boyama ürünleri açılan stantlarda sergilendi.
Engelli bireylerin yaptığı ahşap ürün stantlarını gezen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, açılışta yaptığı konuşmada herkesin potansiyel birer engelli adayı olduğunun altını çizerek, engelli bireylere her alanda destek verilmesi gerektiğini söyledi. Konuşmasına yerel yönetimlerin engelli bireyler için daha çok gayret göstermesi gerektiğini söyleyerek devam eden Başkan Kocamaz, “Bu arkadaşlarımızın kendi rızalarıyla engelli olmadıklarını hepimiz biliyoruz. Ama bir kader neticesinde engelli konumuna geldiklerini, herkesin de birer potansiyel engelli adayı olarak bu işin farkına varıp, bu arkadaşlarımıza her türlü desteği vermeleri gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum. Tabi ki bu arkadaşlarımız hem Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit ve asli vatandaşları hem de toplumuzun içerisinde bizlerden birisidir” dedi.
Herkesin engelli bireylere karşı duyarlı olması ve empati kurması gerektiğini sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Herkesin duyarlı davranması, herkesin gönüllülük esasıyla, insanlık esasıyla bu arkadaşlarımızla bir araya gelmesi, bütünleşmesi, onların sıkıntılarını paylaşması gerekiyor. Ben bu konuda gayret gösteren bütün kardeşlerimize ve engelli kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Engelli kardeşlerimizin Engelliler Haftası’nı kutluyorum. En kötü günlerinin bu haftada olduğu gibi fark edilerek geçmesini temenni ediyorum. Herkesi de bu konuda duyarlı olmaya ve taşın altına elini koymaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here