Sulama Havuzu Çiftçinin Umudu

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, tarıma ve çiftçiye verdiği desteği ile göz dolduruyor. Mut İlçesi Kırkkavak Mahallesi’nde kullanılamaz hale gelen ve su tutamayan sulama havuzunu yenileyen Büyükşehir Belediyesi, bu sayede 3 bin dönüm tarım arazisini ekonomiye ve tarımsal üreticilere kazandırdı.

 

Su kaybı önleniyor, Mersin kazanıyor

 

Bugüne kadar Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı vasıtası ile birçok projeyi hayata geçiren Mersin Büyükşehir Belediyesi, üreticilere verdiği desteklerle takdir topluyor. Çeşitli hibe desteklerinin yanında zor durumda kalan çiftçilerin de yardımına koşan Büyükşehir Belediyesi, kentin kanayan yarası olan susuzluk probleminin önüne geçerek, Mersin tarımının kanayan yarasına merhem olmaya devam ediyor.

Son olarak Mut İlçesi Kırkkavak (Kevli) Mahallesi’nde kullanılamaz hale geldiği için su tutamayan ve tonlarca suyun heba olmasına sebep olan sulama havuzu, Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden yapılarak tarıma kazandırıldı. 600 ton su tutma kapasitesine sahip olan havuz, artık Büyükşehir Belediyesi sayesinde Kırkkavak Mahallesi’nde tarıma açık 3 bin dönüm araziyi sulayacak.

 

Yeterli ve istikrarlı sulamaya başlayacak olmanın sevincini yaşayan Mut Kırkkavak Sulama Kooperatifi Başkanı Zafer Bayram, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a israfı önleyerek, 3 bin dönüm arazinin tarımda kullanılmasına olanak sağladığı için teşekkürlerini iletti. Suya kavuştukları için yeniden ekip biçebileceklerini anlatan Bayram, “Büyükşehir Belediyemize çatlak ve yıpranmış havuzlarımızı onarması için müracaatta bulunduk. Çatlaklar nedeniyle su tutamayan bir havuzumuz vardı. Allah razı olsun Büyükşehir Belediyesi bu havuzumuzu yaparak bizleri sevindirdi. Suya kavuştuk. Önceden havuzumuz çatlaklar nedeniyle su tutamıyordu. Çok eskimişti. Büyükşehir Belediyesi’nin müdahalesiyle havuzumuz su tutar hale geldi ve Allah’ın izniyle 2-3 bin dönümlük bir araziyi bu havuz sayesinde sulayacağız. Büyükşehir Belediyesi, duruma el atmasaydı o kadar araziyi sulayacak su heba olup gidiyordu. Burhanettin Kocamaz Başkanımızdan Allah razı olsun. Yaramıza merhem oldular. Biz üreticiler suyun kıymetini biliyoruz ve suyun kıymetini, üreticinin de değerini bilen bir belediye başkanımız olduğu için çok şanslıyız. Kocamaz Başkan da olmasa zaten bizleri tanıyan yok” diye konuştu.

 

Kırkkavak Mahalle Muhtarı Mehmet Örs de mahalle sakinlerinin sunulan hizmetlerden dolayı minnettar olduğunun altını çizerek, “Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ederiz. Hiç su tutmayan havuzumuzu yaptırarak, mahallemizin ve üreticilerimizin hizmetine sundu. Gelen su önceden boşa gidiyordu ama şimdi havuzumuz hiç su kaçırmıyor. Allah razı olsun. Üreticilerimiz de mahalle sakinlerimiz de yaramıza merhem olduğu için Burhanettin Başkanımıza minnettar” dedi.

 

Öte yandan Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nca Kırkkavak Mahallesi’nde 3 bin 264 metre sulama borusu dağıtılmış, 141 dekar arazide ise damla sulamaya geçilmesi sağlanmıştı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here