Örtü Altı Üzüm Festivali Şahaneydi

Örtü Altı Üzüm Festivali

Eski Mezitli Mahallesi’nde Mezitli Belediyesi tarafından Örtü Altı Üzüm Festivali düzenlendi. Bu yıl ilki düzenlenen ve yılın üzümü seçildiği festivalde, Mehter Takımının yanı sıra Dilara ve Burhan Ateş sahne aldı.

 

Mezitli Belediyesi tarafından Örtü Altı Üzüm Festivali’nin ilki Eski Mezitli Mahallesi’nde düzenlendi. Üreticilerin birbirinden lezzetli ürünlerini yarıştırdığı festivalde, tarımsal sorunlara dikkat çekildi.

 
Mezitli Kaymakamı Emin Sait Karahaliloğlu ve Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın yanı sıra Mersin Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Kemal Karaoğlu, Mezitli İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kerim Köken, Belediye Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

 

ÜRETİCİLER ÜRÜNLERİNİ YARIŞTIRDI

 
En iyi üretilen üzümün de seçildiği festivalde, derece alan üreticilere Mezitli Belediyesi tarafından tam, yarım ve çeyrek altın ödülleri verildi. Festivale katkı sunanlara teşekkür plaketinin verildiği etkinlikte Mehter Takımının yanı sıra yerel sanatçılar Dilara ve Burhan Ateş’in sahne aldığı festivalde konuklar bölgede yetişen üzüm, kaysı, şeftali gibi meyvelerin tadına bakma şansı yakaladılar.

 
Üreticilerin sorunları hakkında kısa bir konuşma yapan Eski Mezitli Mahallesi Muhtarı Veysel Gılıçoğlu, üretilen ürünlerin 10 yıl öncesiyle aynı olmasına karşın başta ilaç ve gübre olmak üzere tüm maliyetin kat kat arttığını söyledi.

 

ÜRETİCİNİN SORUNU ÖRGÜTLENME İLE ÇÖZÜLÜR

 
Her alanda olduğu gibi tarımsal alanda da büyük hizmetler ürettiklerini ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, yaşanan sorunları aşmanın ancak örgütlenme ve kooperatifleşme ile çözülebileceğini ifade etti. Uygulanan tarım politikalarının çiftçiyi kaosa doğru sürüklediğine vurgu yapan Başkan Tarhan, “Mesleğimin de ziraat olmasından dolayı çiftçinin sorunlarını çok iyi biliyorum. Bu konuda çok önemli araştırmalar yaptım ve sorunun çözümünün kooperatifleşmeden geçiyor. Bizde gerek Türkiye’ye mal olmuş Kadın Üretici Pazarımızda gerekse çiftçilerimize bu konuda telkinlerde bulunuyor, bu yöndeki çalışmalarını destekliyoruz” dedi.

 

FESTİVALİMİZ ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA DAHA BÜYÜK OLACAK

 
Festivalin ilk kez düzenlenmesine karşın büyük bir başarı sağladığına vurgu yapan Başkan Tarhan, “Önceki yıllarda planlamamıza karşın yaşanan terör olayları nedeniyle gerçekleştirememiştik. Buradaki coşku ve sahiplenme gösteriyor ki gelecek yıllarda bu festivalimiz daha da büyüyecek. Katkı veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
Mezitli Kaymakamı Emin Sait Karahaliloğlu da, Türk halkının tarım alt yapısından geldiğini belirterek, “Üzüm üzerine bir festival düzenleneceğini duyunca çok memnun oldum. Üreticinin her zaman yanında olmak istiyorum. Çünkü bu çok zor bir sektör ve bu insanlar topraktan üreterek değer kazandırmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here