Mersin’i Avrupa Plaj Voleybolu Turu Heyecanı Sardı

Oğuz Değirmenci

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) tarafından düzenlenen 2017 CEV Avrupa Plaj Voleybolu Turu-Beach Volleyball Satellite Mersin heyecanı başladı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, turun ilk gününde Türkiye-Norveç maçını izledi.

Selçuk Şekerci ve Kemal Şah’ın mücadele ettiği karşılaşmada, Türkiye mağlup olarak turdan elendi.

Kıyasıya mücadele

Eleme turu karşılaşmaları ile 27 Temmuz’da başlayan maçlar, Fenerbahçe Meydanı ve Mersin Marina’da oynandı.

Erkeklerde Norveç-Avusturya, Almanya-İspanya, İsviçre-Slovakya, Rusya-Hollanda, Sırbistan-İsviçre, İsveç-İngiltere ve Türkiye-Norveç takımları kıyasıya mücadele etti. Kıyasıya geçen maçların sonunda Avusturya, Almanya, Slovakya, Rusya, Sırbistan, İsveç ve Norveç takımları ana tabloya yükseldi.

Kadınlarda ise İtalya-Sırbistan, Litvanya-Polonya, Slovakya-İsviçre ile Danimarka-Belçika takımları kıran kırana yarıştı. Mücadeleler sonunda İtalya, Polonya, İsviçre ve Belçika rakiplerini yenerek ana tabloya yükseldi.

Fenerbahçe Meydanı’nda kadınlar, Mersin Marina’da ise erkekler kıyasıya rekabet etti. Çekişmeli geçen maçlar sonrasında ilk günün heyecanı sona ererken, maçlar 30 Temmuz’a kadar devam edecek.

“Mersin’deki organizasyon çok önemli”

 

Türkiye Voleybol Federasyonu Plaj Voleybolu Yöneticisi Oğuz Değirmenci, “2017 CEV Avrupa Plaj Voleybolu Turu’nu Mersin Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içerisinde gerçekleştiriyoruz. Organizasyona 22 ülkeden 40 takım katılıyor. 96 sporcu başvuruda bulundu ve turnuva 27 Temmuz’da başladı. Müsabakanın birinci gününde 16 bayan, 16 erkek takımı tek eleme fikstürüne göre mücadele etti. İlk gün müsabakalarında ilk 8 bayan ve ilk 8 erkek takımı ana tabloya kaldı. Çok sıkı maçlar var. Ana tablo sonucunda kazanan oyunculara 15 bin Euro para ödülü dağıtılacak. Bunun yanı sıra dünya sıralamasına da puan alıyorlar. Dünya sıralamasına kişi başı yüz puan veriyor. Dünya sıralamasındaki bu puanlar olimpiyatlara yansıyacak” dedi.

 

Mersin’de yapılan organizasyonun tüm Avrupalı futbolcular ve milli takımlar için önemli olduğunu sözlerine ekleyen Türkiye Voleybol Federasyonu Plaj Voleybolu Yöneticisi Değirmenci, “Mersin’de 4 erkek, 2 bayan Türk takımı var. Geçen hafta yapılan Avrupa Şampiyonası turunda Burak ve Sefa ikilisi üçüncü oldu. İnşallah Mersin’de bu başarıyı yakalayacaklar. Mersin’i çok sevdiler. Sadece çok sıcak ve nemli olduğu için sıkıntı oluyor. Ama sporcularımız gayet memnun ve herkese teşekkür ediyorlar. Biz de Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne destekleri için teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Pazar gününü görmek istiyorlar

 

Sırbistan ile oynadıkları maçta galibiyeti alan ve bir üst tura geçme hakkı kazanan İtalya takımının oyuncusu Agata Zuccarelli, “İtalya’dan geldim. Bu yıl 6. turnuvam. Ben geçen yıl sakat olduğum için oynayamamıştım. Mersin’i çok sevdim. Türkiye’yi çok seviyorum. Daha önce Antalya, Alanya ve Ankara’ya geldim. Çok güzel şehirleri var ve Türkiye çok güzel bir ülke. Burası çok sıcak ve plaj voleybolu oynamamızı zorlaştırıyor. Ama Mersin’i de, denizini de çok sevdim. Bugün kazandık ve bu sonuç bizim için çok önemliydi. Çünkü bu yeni takım arkadaşımla ilk turnuvamız. Ana tabloya kalmak bizim için çok önemliydi. Bu organizasyonda tabi ki pazar gününü görmeyi çok isterim ama cumartesi gününe gelebilmek, yarı finallere çıkabilmek bizim için büyük bir başarı olacak. Çünkü yeni bir takımız” şeklinde konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here