Mersin ve Litvanya Kardeş Şehir Protokolü İmzaladı

Judita Simonavičiūtė

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Litvanya Klaipeda Belediyesi arasında “Kardeş Şehir Protokolü” imzalandı.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Klaipeda Belediye Başkan Vekili Judita Simonavičiūtė, Kardeş Şehir Protokolü’nü imzalamak üzere düzenlenen akşam yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe, Litvanya 3. Başkatibi Dovilė Paužatė ve Litvanya Fahri Konsolosu Armağan Öner de katıldı.
Kardeş Şehir Protokolü imza töreninde konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Uzun süredir çalışılan bir proje bugün hayata geçirildi. Aslında her ne kadar büyük gibi görünse de dünya çok küçük. Dünyanın neresine giderseniz gidin bir yerde yollar kesişiyor. 23 yıllık yerel yöneticilik hayatımda birçok kardeş şehir protokolüne imza attık. Benim kardeş şehir ilişkilerine bakış açım dünya barışına katkı sağlamak. İnsanların, bizi, Türkiye’yi ve Mersin’i daha yakından tanımasını sağlamak. Mersin insanlık tarihiyle yaşıt bir şehir. Mersin’in geçmişi 10-12 bin yıl öncesine kadar dayanıyor ve 1 milyon 800’e yakın bir nüfusa sahip. Limanıyla, serbest bölgesiyle, organize sanayi bölgeleri, lojistik imkanları ve ürettiği tarım ürünleri ile gerçekten önemli bir merkez. Sıcak iklim kuşağında olması nedeniyle dünya insanlarının dikkatini çeken bir yerleşim merkezi. Biz Mersin’i tanımlarken yeryüzü cenneti diyoruz” dedi.
İmzalanan kardeşlik protokolü sayesinde iki ülke arasındaki kardeşliğin canlanacağına ve ticari ilişkilerin artacağına vurgu yapan Başkan Kocamaz, “Bugün bu işi biz attığımız imzalarla başlattık ve inşallah bizden sonraki nesiller de bu kardeşlik ilişkilerini sürdürecek. Ben bu atılan imzaların her iki ülke ve şehir adına hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
Klaipeda Belediye Başkan Vekili Judita Simonavičiūtė ise, “Litvanya Klaipeda şehri bildiğiniz üzere bir liman kenti. Klaipeda 750 sene boyunca herkese kendi kapılarını açtı ve bu şekilde devam edecek. Mersin’e mesafe olarak uzak olabiliriz ama yine de deniz yolu bizi bağlamaktadır. Hem Türkiye’nin hem de Litvanya’nın halkı gelişim üzerinde çalışmaktadır. Biz Türkiye’de kardeş şehir bulduğumuz için gurur duyuyoruz ve çok mutluyuz. Sayın Burhanettin Başkanımızın okuduğu metin bize yol göstermektedir. Eminim ki bu anlaşma bizim hem Mersin’de hem de Klaipeda’da yaşayan vatandaşlar için iş ortağı ve arkadaş bulmaya yardımcı olacak. Başarılar diliyorum, herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın protokolde yazılı maddeleri okumasının ardından üzerinde iki şehrin belediyelerinin logosunun bulunduğu pasta kesimi gerçekleştirildi.
Liman şehri olma özelliği taşıyan Mersin ve Klaipeda arasında imzalanan protokol neticesinde iki kent arasındaki ticaret, turizm ve kültürel alanlarda etkileşimler sağlanarak, kentler arasındaki dostluk güçlendirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here