Yenişehir Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Yenişehir ilçesi, Akdeniz bölgesindedir. İlçe Mersin’e bağlıdır. Yenişehir ilçesi Mersin iline yaklaşık 15 kilometre uzaklıktadır. İlçe 9 köye sahiptir. Bunlar: Çukurkeşlik, Turunçlu, Çavak, Erçel, Emirler, Uzunkaş, Kocahamzalı, İnsu, Karahacılıdır. Ayrıca 32 mahalleye sahiptir. Batısında bulunan Mezitli, doğusunda Akdeniz, kuzey doğusunda ise Toroslar bulunur.

Yenişehir Nüfusu
En son yapılan sayımlarda 2015 yılı 240.452 kişi olarak belirlenmiştir.
Yenişehir Tarihi Yerleri
Yenişehir ilçesi, Mersin ilinin tüm tarihi ve turistik özelliklerinden de etkilenmiştir. Tarihi yerler sırası ile;
• Manavşa Kalesi,
• Başnalar Kalesi; , Mersin iline 15 km uzaklıkta olup, kuzeybatı bölümünde yer almaktadır. İnsu köyünden ayrılan taşlık bir yol ile Kuzucubelen’in kuzeydoğusuna doğru gidilmelidir. Üç tarafında vadi manzarası hakimdir. Kesinti olmayan duvarı ile yedigen bir yapıya sahiptir. Ortaçağ da yapılmıştır. Üç adet kuleye sahiptir. Kale eteklerinde kaya mezarlar bulunmaktadır.
• Mikdat Camii; 6 minaresi ile Sultah Ahmet camii gibi minare sayısı ile dikkatleri çeken bir camidir. Diğer adı, Muğdat camiidir. Aynı zamanda külliye olarak kullanılması içinde tasarlanmıştır. Kütüphanesi, konferans salonu, sağlık ocağı bulunmaktadır.
• Yenişehir de bulunan Mersin deniz müzesi dir.
Yenişehir Gezilecek yerler
Mersin ili Yenişehir ilçesinin gezilecek tarihi ve turistik yerleri sırası ile;
• Manavşa Kalesi
• Başnalar Kalesi,
• Gelincik Tepesi
• Turunçlu mağara
• Marina
• Forum A:V:M
• Sahil Bandı
• Mikdat Camii
• Mersin deniz müzesi
• Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsüdür.

Yenişehir Yöresel Yemekleri
Yenişehir, Mersin iline bağlı olması sebebi ile yemek kültürü de Mersin ilinin kültürüne benzemektedir. İlçede; Tantuni, cezerye, dolma, sarma, içli köftesi, telatür, bandırma, arabaşı çorbası, yüzük çorbası, kulak çorbası, topalak çorbası, maş çorbası, humus, nar ekşili ezme salata, mercimekli kabak, bazlama, sıkma, dolaz, cızlama, çileme, topalak, tava kebabı, samsıra, heleş, mollaç, palize, su helvası, pekmez helvası, pekmezli ekmek, gaygana, keşkek, övelemeç, batırık, felafel bu ilçenin yöresel yemekleri arasında bulunmaktadır.

Bunlardan başka;
ANALI KIZLI; ince bulgur, yağsız kıyma, un, tereyağ, baharat, kuru fesleğen, haşlanmış kuzu et, haşlanmış nohut, biber salçası, soğan, ceviz, zeytinyağı, karabiber, maydanoz, pul biber, kuru nane, limon, tuz, su ile yapılır. Küçük toplar halinde ve biraz büyük toplar şeklinde hazırlanır. Domates ve biber salçası ile çorba hazırlanır ve bu toplar içine atılarak pişirilir. İçine haşlanmış nohutlarda konur.
MERSİN YÖRÜK SIKMASI; un, yağ, öğütülmüş ekmek, patates, peynir, maya, tuz, soğan, maydanoz, baharat, tereyağ ile yapılır. Hamur hazırlanır. Bazlama gibi yapılarak pişirilir. Arzuya göre istenen iç harç konur.
TARSUS KEBABI; Kuzu budu, soğan, maydanoz, tuz, biber ile hazırlanır. Etler kıyma yapılır. Baharat ile marina yapılır. Şişe dizilerek ateşte pişirilir.
ACILI EZME SALATA; Domates, soğan, maydanoz, nar ekşisi, sumak, kimyon, limon suyu, zeytinyağı, tuz, kırmızı pul biber ile hazırlanır. Domates ve soğanın ince kıyılarak, diğer malzemeler ile karıştırılması ile yapılır.
FELAFEL; Domates, sivri biber, sarımsak, tuz, tahin ile yapılır. Çiğ olarak hazırlanır.
BATIRIK; İnce bulgur, yer fıstığı, susam, kuru nane, kırmızı biber, biber salçası, maydanoz, soğan, yeşil soğan, domates, domates kurusu, nar ekşisi, limon ile hazırlanır.
TOPALAK ÇORBASI; Kıyma, bulgur, soğan, baharat, nohut ile hazırlanır.
İÇLİ KÖFTE; ince bulgur, karabiber, tuz, su, kıyma soğan ile hazırlanır. Özel bir yapım şekli vardır.
TUTMAÇ; Kıyma, soğan, su, salça, baharat ile yapılan bu yemek, hamur yapılıp hazırlanan çorbanın içine atılıp pişirilmesi ile yapılan bir çorbadır.
DÖĞME; Kemikli et, buğday, nohut, soğan, sarımsak, domates, biber salçası, yağ, limon suyu, tuz ile hazırlanır. Kemikli etin pişirilip suyuna diğer malzemeleri katarak pişirilmesi ile hazırlanan bir tür çorbadır.
TAHİNLİ BALIK; Fener balığı filatosu, limon suyu, zeytinyağı, soğan, tahin,sarımsak, karabiber ile hazırlanır. Balık hariç bütün malzemelerin krema haline getirilerek, fırında pişen balıkların üzerine sürülmesi ile yapılan bir yemektir.
SİNİ; Köftelik bulgur, kaynar su, haşlanmış patates, kıyma, soğan, maydanoz, ceviz, salça, yumurta, sıvı yağ, baharat ile hazırlanır. Hazırlanan bulgur hamuru üzerine yine hazırlanan köfte harcı konur ve fırında pişirilir.
KEREBİÇ TATLISI; Çöven otu, pudra şekeri, sıvı yağ, yumurta, pudra şekeri, irmik, un, içine Antep fıstığı konarak hazırlanır.

Yenişehir Mahalleleri
50. Yıl Mahallesi, Afetevler Mahallesi, Akkent Mahallesi, Aydınlıkevler Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Barbaros Mahallesi, Batıkent Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çavak Mahallesi, Çiftlikköy Mahallesi, Çukurkeşli Mahallesi, Değirmençay Mahallesi, Deniz Mahallesi, Dumlupınar Mahallesi, Eğriçam Mahallesi, Emirler Mahallesi, Fuatmorel Mahallesi, Gazi Mahallesi, Gökçebelen Mahallesi, Güvenevler Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, İnönü Mahallesi, İnsu Mahallesi, Karahacılı Mahallesi, Kocahamzalı Mahallesi, Kocavilayet Mahallesi, Limonluk Mahallesi, Menteş Mahallesi, Palmiye Mahallesi, Pirireis Mahallesi, Turunçlu Mahallesi, Uzunkaş Mahallesi
 
Yukarı