Silifke Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Silifke, nüfus verilerine göre Mersin’in ikinci en büyük ilçesidir. Göksu Irmağı’yla Silifke şehir merkezi tam ortadan ikiye ayrılır ve Taş Köprü sayesinde bağlantı kurulur.

Tarih ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken Silifke, göçmen kuşların göç yolları üzerinde olması ve birçok endemik türü doğasında barındırması sebebiyle bilim adamlarının da ilgisini çekmektedir. Kaybolmakta olan Carettacaretta, mavi yengeç, lahoz balığı gibi türlerin yaşam alanı olması da bölgenin önemini arttıran bir diğer unsurdur.

Silifke Nüfusu
Silifke nüfusu 2015 yılı verilerine göre 116,441’dir. Geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve turizm olan Silifke halkı yaz aylarında yaylalara ya da yazlık evlerine taşınmaktadır.

Silifke Tarihi Yerleri
Silifke tarihi yerleriyle sizi büyülü bir geçmişe çağırıyor. Doğası kadar tarihiyle de Türkiye’nin gözde kentlerinden biri olan Silifke, Milattan önce 6000 yıllarından bu yana insanlığı ağırlamaktadır.

Aya Tekla Kilisesi:Aziz Paulus’ un en iyi öğrencilerinden olan Aya Tekla, ömrünün son zamanlarını burada bulunan mağaralarda geçirmiş ve halka Hristiyanlığı yaymaya çalışmıştır. Ölümünden sonra yaşadığı mağara kiliseye çevrilmiş olup, bu kilise Hristiyanlar tarafından hac merkezi olarak kabul edilmektedir. Mucizeler gösterdiği de bilinen Aya Tekla, Hristiyanlığın ilk kadın azizesidir. Aya Tekla kilisesi, Meryemlik adıyla da bilinir.
Mezgit Kalesi: Kale olarak bilinen, ancak altı katlı bir apartman boyutunda olan bir anıt mezardır. Korkusuz Satrap Mezarı adıyla literatüre geçen Mezgit Kalesi’ni ziyaret ederken, adak adamaya gelen genç kızlarla karşılaşabilirsiniz.
Silifke Kalesi: Selefkoslar döneminde yapılmış olan kale, Bizans ve Roma döneminde geliştirilmiştir. Kemerli galeriler, depolar, su sarnıçları ile günümüze gelebilmiş olan kale, 185 metre yüksekliğe sahiptir. Seyahatnamede 23 burç, 60 ev ve 1 cami bulunduran kaleden günümüze sadece 10 burç kalmıştır.
NarlıkuyuÜçgüzeller Mozaiği: Aglaia, Thalia ve Euphrosyne adlı üç tanrıçayı çıplak ve dans ederken betimleyen mozaik figür, Romalı komutan Poimeinos tarafından, termal hamam zeminini süslemek amacıyla yaptırılmıştır. Mozaik figür korumaya alınmış ve yapı köyün meydanındaki müze haline dönüştürülmüştür.
Taş Köprü: 1870 yılında bulunan taş kitabeden öğrenildiğine göre, 77 ile 78 yılları arasında, Roma’ nın Kilikya Valisi OctaviusMemor’un,o dönemde Roma İmparatoru olan Vespasianus ve imparator oğulları olan Titus’laDomitianus’ un adına yaptırdığı görkemli birhediyedir. Göksu Nehri’ nin üzerinde bulunan Taş Köprü, Osmanlı Dönemi’nde ve de Cumhuriyet Dönemi’nde onarılmıştır.
Cambazlı Kilise: Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinin önemli bir yerleşim yeri olan Cambazlı, kaya mezarları, her biri birer küçük mabedi andıran anıt mezarlar, lahitler, sarnıçlar ve kilise ile günümüze kadar gelebilen önemli bir tarih birikimi barındırmaktadır. Cambazlı Kilisesi tüm duvarları ve apsisi ile sağlam olmakla beraber, orijinal özelliklerini koruması sebebiyle döneminin önemli bir örneğidir.
Jupiter Tapınağı: Zosimos’ tan günümüze kalan yazmaya göre, çekirgelerin ovada bulunan ürünlere verdikleri zararlarından kurtulan halkın, Apollon’ a şükür sunmak için yaptıkları bir hediyedir. 2. yüzyılda yapıldığı bilinen tapınak, 5. yüzyılda kiliseye dönüştürülmüştür. 10 metre boyundaki 22 adet sütundan bugün sadece bir tanesi ayakta kalmıştır.
Uzuncaburç (Diocaeserea): Ura (Olba) Krallığı’nın ibadet yeri olan Uzuncaburç, 72 yılında özerk ve para basabilen bir site olmuştur. Olba’ dan ayrıldığında ismini “Tanrı- İmparator Kenti” manasını taşıyan Diocaeserea olarak değiştirmiştir. Diocaeserea’da bulunan Helenistik Dönem (Olba Krallığı’nın hükümranlığı altında olduğu dönem) ‘ e ait yapılar Zeus Tapınağı, burç ve piramit çatılı anıtmezar; Roma Dönemi’nden kalma yapılar ise sütunlu cadde, tiyatro, tören kapısı, çeşme, şans tapınağı ve zafer kapısıdır. Hristiyanlığın gelişmesiyle birlikte Zeus Tapınağı kiliseye dönüştürülmüş ve de şehre birçok yeni kiliseler inşa edilmiştir.

Silifke Gezilecek Yerler
Silifke gezilecek yerler açısından çok zengin bir ilçedir. Ancak kültür gezisi mi, yoksa doğa gezisi mi yapacağınıza, yoksa 2 günü kültür gezilerine 3 günü doğa gezilerine mi ayıracağınıza dair kararınızı önceden verirseniz daha az yorulursunuz.

Silifke’nin gezilecek tarihi mekanları:Taşucu Atatürk Evi, Silifke Kalesi, Mezgit Kalesi, Olba Antik Kenti, Uzuncaburç Kalıntıları, Silifke Müzesi, Taşucu Arslan EyceAmphora Müzesi, Tokmar Kalesi, Silifke Zeus Tapınağı, Cambazlı Kilisesi, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Helenistik Kule, Tekirambarı Sarnıcı, Aya Tekla Kilisesi, Taşucu Liman Kalesi, Taş Köprü.

Silifke’nin görülecek doğal güzellikleri: Gökbelen, Yapraklı Koyu, Akçakıl Koyu, Boğsak Koyu, Cennet Cehennem Mağaraları, Göksu Deltası, Tisan Yarımadası, Boğsak Adası, Taşucu İncekum Plajı, Astım Dilek Mağarası.

Silifke Yemekleri
Silifke yemekleri genel olarak diğer ilçelerde de görülmektedir. Yöresel olarak benzer bir kültürü yaşayan diğer ilçelerle Silifke’yi kültürel açıdan ayırmak zor.
Arapaşı, kulak çorbası, topalak, keşkek, yahni, sıkma, batırık, oklava çekmesi, övelemeç, babagannuş ve balık suyu çorba Silifke yemeklerinden örneklerdir.

Silifke Mahalleleri
Akdere Mahallesi, Arkum Mahallesi, Atakent Mahallesi, Atayurt Mahallesi, Atik Mahallesi, Ayaştürkmenli Mahallesi, Bahçe Mahallesi, Bahçederesi Mahallesi, Balandız Mahallesi, Bayındır Mahallesi, Bolacalıkoyuncu Mahallesi, Bucaklı Mahallesi, Burunucu Mahallesi, Bükdeğirmeni Mahallesi, Camiikebir Mahallesi, Canbazlı Mahallesi, Cılbayır Mahallesi, Çadırlı Mahallesi, Çaltıbozkır Mahallesi, Çamlıbel Mahallesi, Çamlıca Mahallesi, Çatak Mahallesi, Çeltikçi Mahallesi, Demircili Mahallesi, Ekşiler Mahallesi, Evkafçiftliği Mahallesi, Gazi Mahallesi, Gedikpınarı Mahallesi, Gökbelen Mahallesi, Göksu Mahallesi, Gülümpaşalı Mahallesi, Gündüzler Mahallesi, Hırmanlı Mahallesi, Hüseyinler Mahallesi, Işıklı Mahallesi, İmambekirli Mahallesi, İmamlı Mahallesi, İmamuşağı Mahallesi, Kabasakallı Mahallesi, Karahacılı Mahallesi, Karakaya Mahallesi, Kargıcak Mahallesi, Kavak Mahallesi, Keben Mahallesi, Kepez Mahallesi, Keşlitürkmenli Mahallesi, Kıca Mahallesi, Kırtıl Mahallesi, Kızılgeçit Mahallesi, Kocaoluk Mahallesi, Kocapınar Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi, Mağara Mahallesi, Mukaddem Mahallesi, Narlıkuyu Mahallesi, Nasrullah Mahallesi, Nuru Mahallesi, Ortaören Mahallesi, Ovacık Mahallesi, Ören Mahallesi, Özboynuinceli Mahallesi, Öztürkmenli Mahallesi, Pazarkaşı Mahallesi, Pelitpınarı Mahallesi, Sabak Mahallesi, Saray Mahallesi, Sarıaydın Mahallesi, Sarıcalar Mahallesi, Say Mahallesi, Sayağzı Mahallesi, Senir Mahallesi, Seydili Mahallesi, Seyranlık Mahallesi, Sökün Mahallesi, Sömek Mahallesi, Şahmurlu Mahallesi, Taşucu Mahallesi, Toros Mahallesi, Tosmurlu Mahallesi, Türkmenuşağı Mahallesi, Ulugöz Mahallesi, Uşakpınarı Mahallesi, Uzuncaburç Mahallesi, Yeğenli Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yenibahçe Mahallesi, Yenisu Mahallesi, Yeşilovacık Mahallesi
 
Yukarı