Mezitli Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Mezitli, Mersin ilinin gözde ilçelerinden biri olan Mezitli, doğal güzellikleri, tarihsel zenginlikleri, turistik ögeleri ile sadece Mersin’in değil ülkemizin de gözdesi konumundadır. Portakal bahçelerinden yayılan mis kokular eşliğinde sokakta yürüdüğünüz, yeşil ve maviye tarihin biriktirdiklerini kattığınız bir tatil hayal ediyorsanız; adresiniz Mezitli olmalı.
Kardeş şehir: Turizm açısından çok gelişmiş olan ilçe, 2012 yılında Almanya’nın başkenti Berlin’in bir beldesi olan Tempelhof- Schöneberg ile kardeş şehir antlaşmasına imza atmıştır.

Mezitli Nüfusu
Mezitli nüfusu 2014 yılındaki sayımlara göre 164,429’dur.

Mezitli Tarihi Yerleri
Mezitli tarihi yerleri ne yazık ki yerleşim yerlerinin arasında kalmış ve korunmasız durumda. Bu sebeple de Mezitli tarihi eserlerinin bir kısmı kaçırılmakta, bir kısmı da doğanın tahribatı sonucu kendiliğinden yok olmakta.
Soloi- Viranşehir: Güneş anlamına gelen Soloi, Milattan önce 7. Yüzyılda Rodoslu koloniciler tarafından kurulan bir antik kenttir. Bu kenti liman olarak kullanan Persler, şehir adına sikke basmıştır (M.Ö. 521-483). Atinalılar ve Persler arasında gelişen savaşlarda, Soloi’yi ele geçiren Atinalılar kenti bir süreliğine yönetim merkezi olarak kullanmışlardır. Ancak barış zamanı geldiğinde, Atinalılar Soloi’ yi Perslere geri vermişlerdir. Milatta önce 333’e gelindiğinde kent İskender’in hakimiyetine girer ve de İskender hükmettiği şehirdeki bir tapınağa para bırakmıştır.

Ticaret zengini olan Soloi, Roma döneminde gelişen korsan egemenliğinden etkilenen şehirler arasında yer almıştır. Tigranes (Ermeni Kralı) kenti yağmalayarak halkı göçe zorlamış, Kilikya bölgesinde yaşanan yağmacılıktan, esir ticaretinden ve de korsanların kötülüklerinden Soloi’ de payına düşeni almıştır.
Yöreyi korsanlardan temizlemekle görevlendirilen ve de bütün Akdeniz’i korsanlardan temizleyen General Pompeius, Milattan önce 64 yılında Soloi şehrini korsanlardan kurtarır. Bunun şerefine şehir “Pompeipolis” yani Pompeius’ un kenti olarak adlandırılır ve şehir general tarafından yeniden imar ettirilir. Milattan sonra 130 yılında İmparator Hadrianus Roma’nın eyaleti olan Kilikya bölgesine kadar gelmiş, Soloi’ye liman inşası için para yardımında bulunmuştur. Bizans döneminde ise şehir piskoposluk merkezi haline gelmiştir. 527 yılında meydana gelen depremden sonra şehir yeniden imar edilmeye çalışılsa da, imar tamamlanamamıştır. Bu sebeple terk edilen şehir “Viranşehir” olarak anılmıştır.

Soloi’yi ziyaret ettiğinizde görebilecekleriniz; liman, sütunlu cadde, Roma hamamı, tiyatro, şehir duvarları, su kemerleri ve kalıntılar. Çıkan diğer buluntular Mersin Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.
Fındıkpınarı Kalesi: Ortaçağ mimarisinin izlerini taşıyan kale, Fındıkpınarı Yaylası’nda bulunmaktadır. Duvarları ana kaya üzerine oyularak yapılmıştır. Garnizon kalesi olarak kullanıldığı düşünülmektedir.
Kaleburnu (Cemili) Kalesi: Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’dan seramik kalıntılarına rastlanan kale, Kaleburnu köyünün girişinde yüksek bir tepe üzerinde yer almaktadır.
Kuzucubelen Kalesi: Ortaçağ mimarisi ile inşa edilen bir gözetleme kulesidir. Yöre halkı tarafından Taş Kale olarak isimlendirilmiştir.
Tepeköy Kalesi: Ortaçağ’a ait olan kaleye ait bazı mekanlardan sadece izler kalmış, Tepeköy Beldesi’ne yakın konumlandırılmıştır.
Tece Kalesi: Çevresinde çeşitli lahitler bulunan kale, Tece Kasabası yakınında bulunmaktadır. Ortaçağ’dan kaldığı düşünülen kalenin büyük bir kısmı yok olmuştur. Ancak bakıldığında 4 katlı olduğu izlenimini uyandırmaktadır.
Başnalar Kalesi:Kilikya Krallığı döneminden kalan kale, döneminde savunma sisteminin önemli parçasıdır. Kısmen sağlam durumda olması sebebiyle dönemi hakkında yörenin diğer tarihi eserlerine göre daha çok bilgi verebilmektedir.

Mezitli Gezilecek Yerler
Mezitli gezilecek yerler açısından çevredeki ilçeler kadar fazla seçeneğe sahip değildir. Keşfedilmemiş bir tarih ve keşfedildiği halde korumasız kalarak yok olan bir tarihlebaşbaşa, kimsesiz kalmıştır.
Soli Turistik Tesisleri Plajı ve Gümüşkum Orman İşletmesi PlajıMezitli’de tatil yapacaklar için ideal.
Mezitli’detarihi yerleri gezmek istiyorsanız; Soloi- Viranşehir, Fındıkpınarı Kalesi, Kaleburnu (Cemili) Kalesi, Kuzucubelen Kalesi, Tepeköy Kalesi, Tece Kalesi, Başnalar Kalesi gezebileceğiniz tarihi yerlerdir.

Mezitli Yemekleri
Mezitli yemekleri denildiğinde birçok kişinin aklına, Mezitli’ye özgü olan lagos balığı gelmektedir. Bu balığın şiş, tava ve ızgarası yapılmakta.
Tantuni ve cezeryenin popülerliğini koruduğu mutfağın diğeryöresel yemekleri arasında cızlama, bazlama, çileme, övelemeç, şeker helvası, su helvası, pekmezli ekmek, gaygana, keşkek, topalak sayılabilir.
Su Helvası Tarifi:
3 su bardağı su
2 su bardağı şeker
Yarım paket tereyağı
1,5 su bardağı nişasta
Su ve şekeri karıştırınız ve eridiğinden emin olunuz. Tereyağı ve nişastayı 5 dakika kavurunuz. Üzerine şekerli suyu ekleyiniz. Kaşık zor dönene kadar karıştırınız ve pişiriniz.. Islatılmış kenarlı düz kaba koyunuz. Soğuduğunda servis yapabilirsiniz.

Mezitli Mahalleleri
75.Yıl Mahallesi, Akarca Mahallesi, Akdeniz Mahallesi, Anayurt Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Bozön Mahallesi, Cemilli Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çamlıca Mahallesi, Çankaya Mahallesi, Çevlik Mahallesi, Davultepe Mahallesi, Demirışık Mahallesi, Deniz Mahallesi, Doğançay Mahallesi, Doğlu Mahallesi, Esenbağlar Mahallesi, Eski Mezitli Mahallesi, Fatih Mahallesi, Fındıkpınarı Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Kaleköy Mahallesi, Kocayer Mahallesi, Kuyuluk Mahallesi, Kuzucu Mahallesi, Kuzucubelen Mahallesi, Menderes Mahallesi, Merkez Mahallesi, Pelitkoyağı Mahallesi, Sarılar Mahallesi, Seymenli Mahallesi, Şahin Tepesi Mahallesi, Takanlı Mahallesi, Tece Mahallesi, Tepeköy Mahallesi, Tol Mahallesi, Viranşehir Mahallesi, Yeni Mahallesi, Zeybekler Mahallesi
 
Yukarı