Erdemli Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Erdemli, Mersin’in ilçesi Erdemli,1 Haziran 1954 tarihinde ilçe olmuştur. Hititlerden beri insanoğlu tarafından boş bırakılmayan Erdemli, Mersin’in en güzel ilçelerinden biridir.
İsmini 15. Yüzyılda İç Anadolu’dan geldiği sanılan bir Türkmen Aşireti’ nden aldığı düşünülen Erdemli, hem doğal hem de tarihi olarak güzelliklerin ilçesidir.

Erdemli Nüfusu
2013 Aralık’ta 50.154’ü şehir merkezi olan ve toplamda 130,226 olarak hesaplanan Erdemli nüfusu; 2015 yılında 134,114’e yükselmiştir.

Erdemli Tarihi Yerleri
Erdemliilçesiinsanoğlu tarafından keşfedildiğinden bu yana, Hititler, Selefkoslar, Romalılar, Bizanslılar, Karamanoğulları ve Osmanlılar dönemlerini yaşamıştır.Erdemli tarihi yerleri ve kültür mirası zengin bir ilçe oluşunu, bu zengin tarihi birikime borçludur.
Elaiussa- Sebaste Antik Kenti, Ayaş sınırları içerisinde yer almaktadır. Milattan önce 2. yüzyılın sonlarında kurulmuş olduğu tespit edilen antik kentte,nekropol, su kemerleri, sarnıçlar, tiyatro, lahit mezarlar, tapınak ve kilise kalıntıları görmek mümkün. Bizans ve Roma döneminde iskan görmüş olan kent, “zeytin yetiştiren” manasında “Elaiussa” olarak adlandırılmıştır. Ancak Kapadokya Kralı Archelaos, İmparator Augustus’ a şükranlarını sunmak amacıyla Milattan Önce 20’li yıllarda şehrin ismini “Sebaste” olarak değiştirdiğinden, Elaiussa- Sebaste olarak anılmaktadır.

Kız Kalesi- Korykos,Milattan önce 4. yüzyıldan itibaren insanlığa yerleşim yeri olmuştur. Kızkalesi Beldesi’nde yer alan kale, Milattan sonra 12. yüzyılda inşa edilmiştir. 8 kule ile 200 metre açıklıktaki kayalıkların üzerinde yükselen kalenin, Kız Kulesi benzeri bir efsanesi anlatıla gelmektedir.


Fal baktıran kral, kızını bir yılanın sokarak öldüreceğini duyduğunda, kızını koruyabilmek için denizin ortasına bu kaleyi inşa ettirir. Kızını bu kalede büyüten kral, bir gün kızına gönderdiği üzüm sepetine saklanan zehirli yılanın kızını sokması ile korumak için kale bile inşa ettirdiği kendi kızının ölümüne sebep olur.
Kanlıdivane- Cenytellis, suçluların şehrin içerisindeki obruklarda aslanlara parçalatıldığı inancı sebebiyle “Kanlı Divane” olarak anılmaktadır. Olba Krallığı döneminde dinsel bir merkez olan Kanlıdivane, Bizans hakimiyetine girdikten sonra inşa edilen 4 kilise ile Bizans döneminde de dini önemini sürdürmeye devam etti. Mezarların başlarında yer alan zeytin ve üzüm ezme yerleri, dönemin mimarisinin karakteristik özelliğidir.


Paşa Türbesi ve Murat Sofu Türbesi, Selçuklu Devleti zamanında yaptırılmışlardır. 1220 yılında Aktaşoğlu Sinan Bey tarafından yaptırılan ve Ayaş-Korykos yolu üzerinde bulunan Paşa Türbesi, Selçuklu mimarisine örnektir. Murat Sofu Türbesi ise Sıraç Köyü’nde bulunmakta ve de efsanelere konu olmaya devam etmektedir.
Adam Kayalar ve Şeytan Deresi, döneminin ileri gelen yönetici, komutan ve ailelerini temsil eden Adam Kayalar, Milattan sonra 2. yüzyıla ait Romalı eserlerinden biri. Şeytan Deresi Vadisi’ nde kanyonun kayalarında yer alan insan ve hayvan kabartmaları, büyüleyici güzelliklerini günümüze kadar korumuştur.
Cennet- Cehennem Obruğu, Yunan mitolojisi’ nden esinlenen efsanelerle anılmaktadır. Zeus’ un Yüz Başlı Ejderha Typhon’ u Cehennem Obruğu’ nda yendiği ve de Etna Yanardağı’ na atmadan önce bir süre burada hapsettiği anlatılan efsaneler arasındadır. Antik çağda Korykos Mağarası olarak bilinen Cennet Obruğu ise, Hristiyan azizlerinden Aziz Paulus’ un Milattan sonra 5. Yüzyılda yaptırdığı kilise ile bütünleşmiştir. Yer altı sularının oluşturduğu doğa harikası mağara, sizleri ağzında Aziz Paulus’ un kilisesi ile karşılıyor.

Erdemli Gezilecek Yerler
Erdemli gezilecek yerler açısından çok zengin bir şehir. Ancak öncelikle bir seçim yapmanız gerekiyor; kültür gezisi mi yapacaksınız, yoksa doğal güzelliklerin mi tadını çıkartacaksınız? Yukarıda anlattığımız tarihi yerlerin dışında, doğal ortamları ziyaret etmek isterseniz; Erdemli Talat Göktepe Çamlığı, Karakızgöleti, Toros Dağları, Elvanlı, Lemas Vadisi, Kargagediği ve Erdemli’ nin dağ köyleri görmeniz gereken doğal güzellikleri ile her mevsimde sizleri bekliyor. Erdemli’ ye gelenlerin en çok ilgi gösterdiği yerler ise Büyük ve küçük Sorgun Yaylaları ile Avgadı Yaylası. Bunun dışında yerel halkın da ilgi gösterdiği Erdemli Çamlığı’nda piknik yapabilir, denizin keyfini çıkartabilirsiniz.
Kültürel faaliyetler ilginizi çekiyorsa, her yıl mayıs ayında gerçekleşen Türkmen Şöleni için mutlaka Erdemli’yi ziyaret etmelisiniz.

Erdemli Yemekleri
Genellikle Mersin’e özgü olarak bildiğimiz birçok yemeği Erdemli halkı sahiplenmiş durumda. Tantuni, Sarı burma, fındık lahmacun, cezerye, sıkma, içli köfte, kerebiç, bazlama, topalak, batırık, ayranlı çorba ve sac böreği Erdemli yemekleri olarak sayılan yiyecekler.

Erdemli Mahalleleri
Adnan Menderes Mahallesi, Akdeniz Mahallesi, Akpınar Mahallesi, Alata Mahallesi, Alibeyli Mahallesi, Arpaçbahşiş Mahallesi, Arslanlı Mahallesi, Ayaş Mahallesi, Aydınlar Mahallesi, Barbaros Mahallesi, Batısandal Mahallesi, Çamlı Mahallesi, Çerçili Mahallesi, Çeşmeli Mahallesi, Çiftepınar Mahallesi, Çiriş Mahallesi, Dağlı Mahallesi, Doğusandal Mahallesi, Elbeyli Mahallesi, Elvanlı Mahallesi, Esenpınar Mahallesi, Evdilek Mahallesi, Fakılı Mahallesi, Fatih Mahallesi, Gücüş Mahallesi, Güneyli Mahallesi, Güzeloluk Mahallesi, Hacıalanı Mahallesi, Hacıhalilarpaç Mahallesi, Harfilli Mahallesi, Hüsametli Mahallesi, İlemin Mahallesi, Karaahmetli Mahallesi, Karahıdırlı Mahallesi, Karakeşli Mahallesi, Karayakup Mahallesi, Kargıcak Mahallesi, Kargıpınarı Mahallesi, Kayacı Mahallesi, Kızılen Mahallesi, Kızkalesi Mahallesi, Kocahasanlı Mahallesi, Koramşalı Mahallesi, Koyuncu Mahallesi, Kösbucağı Mahallesi, Kösereli Mahallesi, Kumkuyu Mahallesi, Kuşluca Mahallesi, Küstülü Mahallesi, Limonlu Mahallesi, Merkez Mahallesi, Pınarbaşı Mahallesi, Sarıkaya Mahallesi, Sarıyer Mahallesi, Sıraç Mahallesi, Sinap Mahallesi, Sorgun Mahallesi, Şahna Mahallesi, Tabiye Mahallesi, Tapureli Mahallesi, Toros Mahallesi, Tozlu Mahallesi, Tömük Mahallesi, Türbe Mahallesi, Üçtepe Mahallesi, Üzümlü Mahallesi, Veyselli Mahallesi, Yağda Mahallesi, Yarenler Mahallesi, Yeniyurt Mahallesi, Yüksek Mahallesi
 
Yukarı