Çamlıyayla Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Çamlıyayla, Mersin’in eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Çamlıyayla adını Namrun Kalesi’nden almıştır. İlçenin adı halk arasında halen Namrun olarak bilinmektedir. Denizden 1200 metre yükseklikte bulunan bu ilçenin kuzeyinde Ulukışla Niğde, doğusunda ve güneyinde Tarsus, kuzey batısında Ereğli Konya ve batısında da Mersin bulunmaktadır. İlçenin iklimi yayla iklimidir. İlçede çok sayıda ormanlık alan bulunmaktadır. Fıstık çamı, kızılçam, ardıç, selvi, meşe, çınar, kekik, nane, defne ve sahlep bölgede yetişen ağaç ve bitkilerdendir. Çamlıyayla tarihi açıdan da zengin bir ilçedir. İlçede Haçlıların, Selçukluların, Osmanlı İmparatorluğu’nun ve Kilikya Ermeni Krallığı’nın yaşadığı tahmin edilmektedir.

Çamlıyayla Nüfusu
Çamlıyayla nüfusu çok kalabalık değildir. Son olarak 2015 yılında yapılan nüfus sayımına göre ilçenin nüfusu 8424’dür. Hatta ilçenin nüfusu giderek azalmaktadır. Çamlıyayla merkezi bir bölgede yer aldığı için yaz aylarında nüfusu artmaktadır. Yayla olduğu için Mersin’in sıcak havasından bunalan kişiler ve çevre illerden gelen kişiler tarafından talep görmektedir.

Çamlıyayla Tarihi Yerleri
Çamlıyayla bazı uygarlıklara ev sahipliği yapmış tarihi bir ilçedir. Ancak bunun da ötesinde ilçe doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. İlçenin görülmesi gereken tarihi yapıları şu şekilde sıralanabilir:
Lampron Kalesi diye de bilinen Namrun Kalesi ilçenin en önemli tarihi yapılarından biridir. Namrun Kalesi ilçenin kuzey yamacında bulunan tepenin üzerinde yer almaktadır. Tarihi kalenin burçlu yapısı Orta Çağlardan kalma izleri taşımaktadır. Kale turistlerden oldukça yoğun bir ilgi görmektedir. Çamlıyayla tarihi yerleri arasında önemli bir yapı olan bu kale günümüze kadar güçlü yapısını korumayı başarabilmiştir.
Sinap Kalesi, Namrun Kalesi’nden sonra gelen tarihi yapılardandır. Sinap Kalesi ilçenin kuzey doğusunda bulunmaktadır. İlçenin merkezine 5 km uzaklıkta bulunan kaleye yürüyerek ulaşılabilir. Kalenin içerisinde kemerler ve kale burçları yer almaktadır. Aynı zamanda kemerlerde sandal ağaçları ve çalılar bulunmaktadır. Ziyaretçiler kalenin ön cephesinden girerek burçlara kadar çıkabiliyor. Kalenin güney bölümünde çeşmeler de yer almaktadır. Aynı zamanda bu bölümde piknik de yapılmaktadır.

Çamlıyayla Gezilecek Yerler
Çamlıyayla gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Papazın bahçesi olarak geçen mesire yeri ilçenin en çok ziyaret edilen yerlerinden bir tanesidir. İlçeye 13 km uzaklıkta bulunan bu mesire yerinde alabalık havuzları da bulunmaktadır. Aynı zamanda bölgede Berdan Çayı’nın bir kolu da bulunmaktadır. Bu çayda yaşayan kırmızı benekli alabalıklar bulunmaktadır. Vadi içinde göl manzaralı ve ağaçlar içinde yer alan bölge pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Aynı zamanda bölgede olta ile balıkçılık da yapılmaktadır.
İlçede bulunan Cehennemdere ırmağı muhteşem bir görüntüye sahiptir. Bir kolu Çocak dere vadisi tarafından diğer kolu da fındıklıdan gelen suların birleştiği yerde kırmızı benekli alabalıklar yaşar. Bu vadide pek çok çam türü ve yeşillikler bulunmaktadır. Aynı zamanda vadide çok çeşitli hayvanlar da yaşamaktadır. Toros Kartalı vadide yaşadığı bilinen türlerden biridir.
İlçede 2.730 metre yükseklikte bulunan Bolkar Dağları üzerindeki göllerden bir tanesi Yazıgöl’dür. Halk arasında şeker pınarı olarak geçemktedir. Bölgede hayvancılık yapılmaktadır. Ayrıca içerisinde Eğrigöl de bulunmaktadır.
Çamlıyayla ilçesinin 20 km kuzeyinde Bolkar Dağları eteğinde ve Kadıncık vadisinin kuzey kısmında bulunan anıt ağaç mutlaka görülmesi gereken bir yer. Ağacın yaşı tam olarak 1107. Devasa boyutlardaki ağacın uzunluğu 22 metre ve çapı da 3.5 metre. Çevre illerden pek çok kişinin ziyaret ettiği bu ağaç ilçenin tarihine tanıklık etmiş durumda.
Çini Göl, ilçenin en özel gölüdür. Krater gölü olan bu gölün siyaha dönük lacivert bir rengi vardır. bu göl halk arasında dipsiz diye anılmaktadır. Göl muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir. Ayrıca göl çevresinde dağcılar için kamp alanları da bulunmaktadır. Gölün bulunduğu bölgede ayrıca 9 krater gölü daha vardır.

Çamlıyayla Yemekleri
Çamlıyayla yemekleri genel olarak Mersin yemekleri ile benzerlik göstermektedir. Yemeklerin çoğu baharatlı, acılı ve ekşilidir. Özellikle bol reçelli de denilen karsambaç isimli yiyeceğin tadına mutlaka bakmalısınız. Çamlıyayla et yemekleri ile ünlüdür. Fındık lahmacunu ve fırın ağzı denilen et yemeği ilçenin yöresel yemeklerindendir. Aynı zamanda bölgede sütlaç da oldukça fazla yapılmakta ve tüketilmektedir. Daha Mersin merkeze özgü olan tantuni de bu bölgede oldukça güzel yapılmaktadır.
Çamlıyayla Mahalleleri
Bağçatağı Mahallesi, Belçınar Mahallesi, Cumayakası Mahallesi, Çayırekinliği Mahallesi, Darıpınarı Mahallesi, Fakılar Mahallesi, Giden Mahallesi, Kale Mahallesi, Kesecik Mahallesi, Korucak Mahallesi, Körmenlik Mahallesi, Sarıkavak Mahallesi, Sarıkoyak Mahallesi, Sebil Mahallesi
 
Yukarı