Bozyazı Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Bozyazı, Torosların eteğine kurulu olan Bozyazı, tipik bir Akdeniz ilçesidir. İlçenin ilk adı Nagidos’dur. İlçe M. Ö. beşinci yüzyılda Rodos ya da Sisam kolonisi olarak kurulmuştur. İlçenin doğusunda Aydıncık, batısında Anamur, kuzeyinde Gülnar ve Ermenek, güneyinde de Akdeniz yer almaktadır. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan bu ilçe her dönem ticaret merkezi olmuştur. Mısır, Bizans ve Selçuklu dönemlerine tanıklık eden Bozyazı, çok sayıda tarihi yapıya sahiptir. Tarih boyunca ticaret merkezi haline gelen bu ilçede tarımsal faaliyetler çok fazla yoktur. İlçenin en önemli gelir kaynağı muz seracılığıdır. Aynı zamanda ilçede çilek yetiştiriciliği, yer fıstığı tarımı ve balıkçılık da yapılmaktadır. İlçenin yaklaşık olarak 25 km’lik bir kıyı şeridi bulunmaktadır. Hem kıyı şeridi hem de denizi oldukça temiz olan ilçenin denizinde nesli tükenmekte olan fok balıkları yaşamaktadır.

Bozyazı Nüfusu
Bozyazı çok kalabalık bir ilçe değildir. 2015 yılında yapılan nüfus sayımına göre ilçenin nüfusu 26.501’dir. Bozyazı nüfusu Mersin’in diğer ilçeleri gibi yaz aylarında da artış göstermez. Çünkü bu ilçe tatil merkezlerine ve büyük şehirlere oldukça uzak bir mesafede yer almaktadır. Bu sebeple nüfusunda artış meydana gelmeyen bu ilçe kendi yapısını koruyabilmiştir. Bölge dışarıdan ya da içeriden çok fazla göç almadığı için de bölgede farklı kültürlerden çok fazla kişi yoktur.

Bozyazı Tarihi Yerleri
Bozyazı çok fazla kültüre ev sahipliği yapmış tarihi bir ilçedir. İlçede Mısır, Bizans ve Selçuklu döneminden kalma çok sayıda tarihi yapı ve eser bulunmaktadır.
Nagidos, Kelenderis’in en eski kentlerinden biridir. Bu kente ait kalıntılar kıyıya yakın bir tepe üzerinde yer almaktadır. Bu bölgede antik kente ait köprüler, su yolları, hamamlar bulunmaktadır. Önceleri çok önemli bir yerleşim yeri olarak görülen bu antik kent zamanla önemini kaybetmiştir. Kentin sur duvarları oldukça özenli işlenmiş mimari bir yapıya sahip. Sur duvarları belirli dönemlerde tadilat görmüş ve yerleşime açılmıştır. Bu sebeple de eski görkemini yitirmeye başlamıştır. Antik kentin içinde tepede bir agora da bulunamakatadır. Basamaklar ve yanında küçük mekanlar bulunan bu alanda ticari amforalar ve sikkeler bulunmuştur. Aynı zamanda antik kentin içinde künk sistemi de bulunmuştur. Kentin kuzey yamacında harçlı bir tekne ve buradan su tahliye eden bir sistem bulunmuştur.
Kilise burnu, Akkaya köyü sınırları içinde yer alan ören yeridir. Bu bölgenin Roma ve Bizans döneminden kaldığı tahmin edilmektedir. Bu bölgede sur, sarnıç ve bir kilise yer almaktadır. Aynı zamanda bölgede üç adet mezara benzer yapılar da bulunmaktadır.

Arsione olarak da bilinen Maraş Tepesi ilçenin 2 km doğusunda yer almaktadır. Burası Mısır Kralı Ptolemaios2un eşi Kraliçe Arsione adına kurulmuş olan bir liman kentidir. Kentin M. Ö. üçüncü yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Kentin içinde bulunan iki katlı ve mozaik döşemeli mezarlar dikkat çekmektedir.
Softa kalesi de Fidik ismi verilen tepe üzerine kurulmuştur. Bozyazı tarihi yerleri arasında önemli bir pozisyona sahip olan bu yapı tarih boyunca korsanlar ve Romalılar tarafından kullanılmış olan bu kale son olarak Türkler tarafından kullanılmıştır. Kalenin içinde surlar, su sarnıçları ve hamam kalıntıları yer almaktadır.

Bozyazı Gezilecek Yerler
Bozyazı gezilecek yerler bakımından sade bir ilçedir. Doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile dikkatleri üzerine çeken bu ilçe size farklı yerler görme imkanı sunmaktadır.

Çaltı Mağarası ilçeye 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu mağara yemyeşil ormanlık içinde yer almaktadır. Yaklaşık olarak 1200 m yükseklikte bulunmaktadır. Çok geniş ve uzun olan bu mağara oldukça derindir. Mağaranın içinde görülmeye değer dikitler, sarkıtlar ve resimler bulunmaktadır.
Bozyazı’ya yaklaşık olarak 30 km uzaklıkta bulunan su parkı görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. İlçenin sıcak havasına rağmen su oldukça soğuktur. Çevresinde yüz yıllık ağaçların olduğu bu parkın içinde alabalık yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Aynı zamanda parkın içinde bulunan restoranda yemek yeme imkanınız da var.

Bozyazı Yemekleri
Bozyazı yemekleri genel olarak salçalı ve kırmızı biberli yapılır. Bozyazı yöresel yemekler açısından zengindir. Gölevez, keşkek, maş çorbası, batırık, kapama, samsıra, heleş ve tantuni ilçenin yöresel yemekleri arasında yer almaktadır.

Bozyazı Mahalleleri
Akcami Mahallesi Ardıçlıtaş Mahallesi Bahçekoyağı Mahallesi Beyreli Mahallesi Çopurlu Mahallesi Çubukkoyağı Mahallesi Denizciler Mahallesi Derebaşı Mahallesi Dereköy Mahallesi Elmakuzu Mahallesi Gözce Mahallesi Gözsüzce Mahallesi Gürlevik Mahallesi Kaledibi Mahallesi Karaisalı Mahallesi Kızılca Mahallesi Kömürlü Mahallesi Kötekler Mahallesi Lenger Mahallesi Merkez Mahallesi Narince Mahallesi Sıcakyurt Mahallesi Tekedüzü Mahallesi Tekeli Mahallesi Tekmen Mahallesi Ustalar Mahallesi
 
Yukarı