Aydıncık Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Aydıncık, eski çağlardan beri liman kenti olarak gelişen Aydıncık Kıbrıs’a yakın bir bölgede bulunmaktadır. Akdeniz kıyısında uzanan bu ilçe Torosların yamacına kurulmuştur. İlçenin kuzeyinde Gülnar, doğusunda Silifke, batısında Bozyazı ve güneyinde Akdeniz bulunmaktadır. Eskiden Kelenderis ya da Gilindire olarak anılan bu ilçe pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

Persler, Selefkoslar, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan Aydıncık çok eski bir tarihe sahiptir. Hatta bazı araştırmalar ilçenin tarihinin Hitilere kadar uzandığını söylemektedir. İlçe tarihi açıdan zengin olduğu için pek çok tarihi eser barındırmaktadır. Ticaret şehri olarak bilinen bu ilçede pek çok tarihi kalıntı bulunmaktadır. İlçenin kıyı kesimlerinde hava sıcaklığı yüksek iken, iç kesimlerde ve yaylalarda iklim karasal iklime dönüşmektedir.

Aydıncık Nüfusu
Aydıncık çok fazla büyük olmayan bir ilçedir. Kıyı boyunca uzanan bu ilçede 2015 yılında yapılan nüfus sayımına göre 11.139 kişi yaşamaktadır. Aydıncık nüfusu çok kalabalık olmamak ile birlikte dönemlik artışlar göstermektedir. Turistik açıdan oldukça elverişli olan bu ilçe yaz aylarında tatilcilerin ve turistlerin gelmesi ile birlikte daha kalabalık olmaktadır. Aynı zamanda ilçe yörüklerin yurdudur. Yörüklerin yaşamakta olduğu üç köyü bulunan ilçede yaz aylarında yaylalara göç edilir.

Aydıncık Tarihi Yerleri
Aydıncık çok uzun yıllardır, pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir yerdir. Ancak ilçede kesintisiz bir yaşamın olması tarihi kalıntıların yok olmasına da sebep olmuştur.
Liman Kalesi Aydıncık tarihi yerleri arasında görülmesi gereken ilk yerlerden biridir. İlçenin güneyinde kalan bu kale oldukça güçlüdür. Çünkü tarih boyunca ilçeye yapılan saldırılara göğüs germiştir. Özellikle ortaçağ ve sonrasında ilçeye yönelik yapılan saldırılarda korunmak amacı ile kullanılmıştır. Liman Kalesi 19. Yüzyılda liman işlevini kaybetmiş ve terk edilmiştir. Sonrasında taş ocağı olarak kullanılan kalenin günümüzde yalnızca birkaç duvar kalıntısı bulunmaktadır.

Liman Hamamı, ilçede ayakta kalabilen tarihi yapılardan bir tanesidir. Liman Hamamı limanın girişinde yer almaktadır. araştırmalara göre bu hamam M. S. 5. yüzyılda yapılmış bir liman mozağidir. Bu hamam oldukça büyük bir mekandır ancak günümüze yalnızca ön ana kısmı kalmıştır.
Tiyatro olduğu tahmin edilen tarihi yapı, günümüze kadar gelememiş bir yapıdır. Ancak moloz taşlar ile yapılmış duvardan ve yarım daire biçimindeki kavisten tiyatro olduğu düşünülmektedir.

Dört Ayak isimli anıt mezar, ilçede en çok ilgi gören yapıdır. Bu yapı kare planlı ayak üzerine baldahinli olarak oluşturulmuştur. Anıt mezarın M. S. İkinci yüzyılın sonlarına doğru yapıldığı tahmin edilmektedir. Piramit şeklindeki yapısı ile üzerinde yaşayan toplumların mezar geleneği ile alakalı bilgi vermektedir. Ayrıca anıt mezarın çevresinde su kemerleri, kanalları, Duruhan ve Bodur Kaleleri de yer almaktadır.

Aydıncık Gezilecek Yerler
Aydıncık turistik açıdan zengin bir ilçe. İlçede bulunan Aynalıgöl Mağarası da tam bir doğa harikası. Bu mağara Gemi Durağı yakınlarında bir çoban tarafından tesadüfen bulunmuş bir mağara. 1999 yılında keşfedilen bu mağara Gilindire Mağarası olarak da bilinmektedir. Bu mağarayı gezebilmek için demir bir merdiven ile aşağı iniyorsunuz. Mağaranın içinde yarısı tatlı yarısı da tuzlu su olan bir göl bulunuyor. Ayrıca mağaranın içinde bulunan sarkıtlar ve dikitler de dikkat çekiyor.
Aydıncık gezilecek yerler arasında Kelenderis Kalesi de önemli bir yer tutuyor. Bu kale iskelenin güneyinde 25 metre yükseklikte bulunuyor. Romalı iki valinin 19. yüzyılda bu kalede savaştığı biliniyor. Tarihi açıdan güçlü bir geçmişe sahip olan bu kale bir yarımada üzerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda yakın geçmişte kaymakamlık binası ve PTT binası da burada bulunuyordu. Ayrıca bu ilçede farklı su ve macera sporları da yapılmaktadır. Yamaç paraşütü için oldukça elverişli olan bu bölgede aynı zamanda rüzgar sörfü de yapılmaktadır.

Aydıncık Yemekleri
Aydıncık yemekleri genel olarak Mersin yemekleri ile benzerlik göstermektedir. İlçe deniz kıyısında olduğu için bu bölgede deniz ürünleri oldukça fazla tüketilmektedir. Aynı zamanda Aydıncık yöresel yemek çeşitleri de oldukça fazladır. Nohutlu yahni, göleviz, öküz helvası, kısır, ovmaç, cızlama, oklava tatlısı, gömme böreği, topalak bulamaç, yaban eriği turşusu, purçlu bazlama ve tel helvası ilçenin yöresel yemekleri arasında sayılmaktadır.

Aydıncık Mahalleleri
Atatürk Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Duruhan Mahallesi, Eskiyürük Mahallesi, Hacıbahattin Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Karadere Mahallesi, Karaseki Mahallesi, Merkez Mahallesi, Pembecik Mahallesi, Teknecik Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yenikaş Mahallesi, Yeniyürük Mahallesi, Yeniyürükkaş Mahallesi
 
Yukarı