Anamur Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Anamur, Mersin’in önemli ilçelerinden bir tanesi olan Anamur çok eski bir tarihe sahiptir. Geçmişte Kizuvatlalılar, Hititler, Asurlular ve Perslere ev sahipliği yapan bu ilçe M. Ö. 333 yılında Makedonya Krallığı’na bağlanmıştır. Rüzgarlı burun anlamına gelen Anamur, Bizans döneminde yeniden inşa edilmiştir.

Daha sonra Araplara, Anadolu Selçuklu Devleti’ne ve Kilikya Ermeni Krallığı’na ev sahipliği yapan ilçe son olarak 1471 yılında Osmanlı egemenliğine girmiştir. Önceleri Konya’ya bağlı olan ilçe daha sonradan başta Adana’ya sonra da Mersin’e bağlanmıştır. İlçe Türkiye’nin güney ucunda yer almaktadır.

Muz, yer fıstığı ve çileğiyle ünlü olan bu ilçenin güneyinde Akdeniz, batısında Antalya Gazipaşa, kuzeyinde Ermenek, kuzey doğusunda Gülnar ve doğusunda da Bozyazı ilçeleri yer almaktadır. İlçede çoğunlukla seracılık yapılmaktadır. Hatta Türkiye’nin çilek ihtiyacının %40’ı buradan karşılanmaktadır.
Anamur Nüfusu
Anamur nüfusu en son 2015 yılında yapılan nüfus sayımına göre 64.263’dür. Bu ilçede daha çok Türkler yaşamaktadır.


Mersin’in kozmpolit nüfus yapısı bu ilçede çok fazla görülmemektedir. Çünkü Anamur halkı daha çok Ermenek’den göç eden Türklerden oluşmaktadır. Aynı zamanda ilçeye Toroslarda yaşamakta olan Yörük Türkler de gelmişlerdir. Ayrıca ilçeye 1930’lu yıllarda göç eden Arnavut göçmenler de yerleşmiştir. Kıbrıs’dan gelen göçmenler ve Mısır’dan gelenler ilçe halkının nüfusunu oluşturmaktadır. Dışarıdan çok fazla göç almayan bu ilçeye daha çok çevre illerden insanlar gelmektedir. Aynı zamanda da yalnızca yaz aylarında gelen kişiler de çok fazladır.

Anamur Tarihi Yerleri
Anamur tarihi yerleri arasında en eski yerleşim yeri olan Titiopolis Antik kenti mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Burada odeon, tiyatro ve ninfeum gibi yapıların olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bu yapıların hepsi şimdiki köy yerleşmesinin altında kalmıştır. Bunun yanı sıra antik kentte burmalı bir sütun, bir hamam ve üç sahınlı bir bazilika yer almaktadır.

Anemurium antik kenti, Ören antik kenti olarak da bilinmektedir. Bu kent tarihi açıdan çok zengindir. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu bölgede hamamlar, gösteri salonu, binalara ait mozaikler halen canlı bir şekilde durmaktadır.

Mamure Kalesi, çok uzun yıllardır ayakta kalan tarihi bir yapı. Roma, Bizans, Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapan bu yapı her kültürden izler taşıyor. Anamur’da bulunan bu kale türkiye’nin en büyük kalelerinden bir tanesi. Bu kalede en çok dikkat çeken ayrıntı kale duvarlarının içinde birbiri ile bağlı olan galerilerdir.

Anamur Gezilecek Yerler
Anamur pek çok uygarlığa ev sahipliği yaptığı için gezilecek yerleri de bir hayli fazladır. Anamur gezilecek yerler arasına ilk önce mutlaka Anamur Müzesi’ni koymalısınız. Bu müzede antik kentlerden çıkan arkeolojik eserler ve folklorik eşyalar sergilenmektedir.
Çukurpınar Düdeni turizm açısından önemli bir yerdir. Burası dünyanın en derin 35. mağarasıdır. Ayrıca bu mağaraya inme şansı da olduğu için turistlerin ilgisini çekmektedir. Köşekbükü Mağarası 20.000 yıllık bir tarihe sahip.

Astım hastalarına iyi gelmesi ile bilinen bu mağara ormanlık bir alanda yer alıyor. Üstelik şimdilerde mağaranın içini gezmek oldukça kolay. Çünkü belediye mağaranın içine elektrik hattı döşemiş. Aynı zamanda mağaranın girişinde mağaranın özelliklerini anlatan bir yazı bulunuyor.
Tol Kervansarayı, sert kırmızı ve sarı renkli taşlar ile yapılmış, güney kuzey yönünde, iki sahınlı bir yoldur. Aynı zamanda bu kervansaray tonoz örtülüdür. 14. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen bı kervansarayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.
Altı Kapı Hanı, 14. yüzyılda inşa edilmiş tarihi bir yapıdır. Bu han mimari yapısı ile dikkat çekmektedir.
Pullu Milli Parkı, doğal hayatın bir yansımasıdır. Bu parka caretta caretta kaplumbağaları yumurtalarını bırakmaktadır.

Anamur Yemekleri
Anamur yemek çeşidi açısından zengin bir ilçedir. Batırık, keşkek, kapama, gölevez, samsıra, heleş, maş çorbası ve palize Anamur yemekleri arasında yer alan yöresel yemeklerdir. İlçede düğün yemeklerine çok önem verilmektedir. Düğünlerde misafirlere tavuklu şehriye çorbası, etli kuru fasulye, pilav, keşkek, helva ve yahni ikram edilmektedir. Bu yörenin yemekleri de genel Mersin yemekleri gibi acılı, ekşili ve baharatlıdır. Aynı zamanda denize kıyısı olan bu ilçede deniz ürünleri de meşhurdur. Çipura, kalamar, ahtapot ve akya gibi deniz ürünlerini bölgede sıklıkla tüketilmektedir.

Anamur Mahalleleri
Akarca Mahallesi, Akdeniz Mahallesi, Akine Mahallesi, Alataş Mahallesi, Anıtlı Mahallesi, Aşağıkükür Mahallesi, Bahçe Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Boğuntu Mahallesi, Bozdoğan Mahallesi, Çaltıbükü Mahallesi, Çamlıpınar Mahallesi, Çamlıpınaralanı Mahallesi, Çarıklar Mahallesi, Çataloluk Mahallesi, Çeltikçi Mahallesi, Çukurabanoz Mahallesi, Demirören Mahallesi, Emirşah Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Evciler Mahallesi, Fatih Mahallesi, Gercebahşiş Mahallesi, Göktaş Mahallesi, Güleç Mahallesi, Güneybahşiş Mahallesi, Güngören Mahallesi, Güzelyurt Mahallesi, İskele Mahallesi, Kalınören Mahallesi, Karaağa Mahallesi, Karaçukur Mahallesi, Karadere Mahallesi, Karalarbahşiş Mahallesi, Kaşdişlen Mahallesi, Kılıç Mahallesi, Kızılaliler Mahallesi, Korucuk Mahallesi, Köprübaşı Mahallesi, Kükür Mahallesi, Lale Mahallesi, Malaklar Mahallesi, Ormancık Mahallesi, Ovabaşı Mahallesi, Ören Mahallesi, Sağlık Mahallesi, Saray Mahallesi, Sarıağaç Mahallesi, Sarıdana Mahallesi, Sugözü Mahallesi, Sultan Alaaddin Mahallesi, Toroslar Mahallesi, Uçarı Mahallesi, Yalıevleri Mahallesi, Yeşilyurt Mahallesi, Yıldırım Beyazıt Mahallesi
 
Yukarı