Akdeniz Hakkında Bilgiler

Hayati Sonay

Admin
Yetkili Kişi
#1
Akdeniz, Mersin’in önemli ilçelerinden bir tanesi olan Akdeniz; kuzeyde Toroslar, güney batıda Yenişehir ve doğuda Tarsus ile çevrili bir ilçedir. 64 mahallesi bulunan bu ilçe aktif kültürel yapısı ile dikkat çekmektedir. Mersin’in bu ilçesinde Mersin Limanı, Mersin Serbest Bölgesi, Türkiye’nin en büyük gökdelenlerinden bir tanesi olan 52 katlı Mertim Kulesi ve Atatürk parkı yer almaktadır. Bu ilçe ticari açıdan çok aktiftir. Akdeniz ilçesi ticari hacim açısından Türkiye’deki en büyük beş ilçe arasında yer almaktadır. Mersin Limanı’nın burada bulunması da ticari hayatı hareketlendirmiştir.

Ticaretin hareketli olması ve limanın bu ilçede yer alması tercüme bürolarının da açılmasına neden olmuştur. Aynı zamanda bu etkiyle birlikte bu ilçede çok sayıda noter de bulunmaktadır.

Akdeniz Nüfusu
Akdeniz ilçesinin nüfusu 272.366’dır. En son 2015 yılında yapılan sayıma göre ilçe nüfusu bir önceki yıla oranla azalmıştır. Akdeniz nüfusu kozmopolit bir yapıya sahiptir. Bu ilçede farklı din, kültür, köken ve kültürden insanlar barış, kardeşlik ve hoşgörü içinde yaşamaktadırlar. Tarih boyunca çok fazla göç alan bu ilçe pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Halen de ilçede farklı kültürler birlikte yaşamaktadır. İlçenin nüfusunu Türkler, Araplar, Çerkezler, Romanlar, Ermeniler, Rumlar, Yahudiler, Süryaniler, Araplar ve Kürtler oluşturmaktadır. İlçe pek çok yere nazaran çok kültürlü yapısını barışçı bir ortamda devam ettirebilmektedir.

Akdeniz Tarihi Yerleri
Akdeniz ilçesi çok fazla kültüre ev sahipliği yaptığı için tarihi açıdan da zengin bir geçmişe sahiptir. İlçede çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. İlçede bulunan belli başlı tarihi yerler şu şekilde sıralayabiliriz:
• Mersin Atatürk Evi ve Müzesi ilçede görmeniz gereken başlıca yerdir. Bu eve Atatürk 20 Ocak 1925 tarihinde eşi Latife Hanım ile birlikte gelmiş ve 11 gün misafir olarak kalmış. Günümüzde müze olarak değerlendirilen bu evin ilk katında Atatürk’ün Mersin’i ziyaret ettiği zaman çektirdiği fotoğraflar, Kurtuluş Savaşı fotoğrafları; ikinci katında ise Atatürk’ün şahsi eşyaları yer almaktadır.
• Refah Şehitleri Anıtı da Akdeniz tarihi yerlerinden bir tanesidir. İkinci Dünya Savaşı zamanında kullanılan Refah Gemisi acı bir şekilde batmış ve gemide bulunan 167 kişi şehit olmuştur. Şehitlerin anısına Atatürk Parkı’na koyulan anıt pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.
• Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Arap Ortodoks Kilisesi de 1878 yılında inşa edilmiş ve halen kullanılmakta olan tarihi bir yapıdır. Bu kilise Mersin’e ilk gelenlerden Dimitri ve Taunus Nadir tarafından yaptırılmıştır.
• Mersin’in en eski camilerinden bir tanesi olan Müftü Cami de 1884 yılında yaptırılmıştır. Başlangıçta hem cami hem de medrese olarak kullanılan bu cami mimari yapısı ile ön plana çıkmaktadır. Süslemeleri ve tuğralı mihrabı caminin en çok ilgi gören tarafıdır.
Akdeniz Gezilecek Yerler
Akdeniz ilçesi farklı kültürlerin etkisi ile harmanlaşmış eşsiz bir ilçedir. İlçede bulunan Yumuktepe Höyüğü, tarımın yapıldığı ilk yerlerden biri olarak geçmektedir. Bölgede halen devam etmekte olan kazılar sonucunda çıkarılan eserler Mersin Müzesi’nde sergilenmektedir. Müzede aynı zamanda farklı kültürlerden kalma eserler de ziyaretçilere sunulmaktadır. Latin İtalyan Katolik Kilisesi de Akdeniz gezilecek yerler arasında yer almaktadır. İlçenin tarihi ve kozmopolit yapısını anlatan bu kilise 1898 yılında yapılmıştır. İlçede ve çevresinde yaşayan Katoliklerin halen kullandığı bu kilise mimari yapısı ile dikkat çekmektedir. Tumil Kalesi olarak da bilinen Tırmıl Höyük garnizon kalesi olarak kullanılmıştır. Bugün çıplak gözle bile üzerinde bulunan çanak çömlekler görülebilmektedir.
Akdeniz Yemekleri
Akdeniz ilçesi yemek kültürü açısından da kozmopolit bir yapıya sahiptir. Farklı kültürlerin bir arada yaşaması kültürel açıdan nasıl bir etki oluşturmuş ise mutfak kültürü açısından da benzer bir etki oluşturmuştur. Genellikle acılı, ekşili ve baharatlı yiyeceklerden oluşan Akdeniz yemekleri, uğraş isteyen yemeklerdir. Bu ilçede özel günlerde daha çok etli yemekler tüketilir. Özellikle düğünlerde kavurma, peynir böreği, bişi, şeker helvası ve cibir ikram edilir. Aynı zamanda hem Mersin’in hem de bu ilçenin özel bir yiyeceği olan çökeleğin tadına mutlaka bakmalısınız. Aynı zamanda çok eski zamanlardan kalma bir yemek olan kavut da halen yapılmaktadır. Kavut; tahıl kırması, un ve şeker ile hazırlanan bir tatlı çeşididir.

Mersin’in Akdeniz ilçesindeki mahalleler:
Adanalıoğlu Mahallesi, Adanalıoğlu Limonlu Mahallesi, Adnan Menderes Mahallesi, Akdam Mahallesi, Akdeniz Mahallesi, Anadolu Mahallesi, Bağcılar-İhsaniye Mahallesi, Bağlarbaşı Mahallesi, Bahçe Mahallesi, Bahçeli Aşağıburhan Mahallesi, Bahçeli Kürkçü Mahallesi, Bahçeli Yukarıburhan Mahallesi, Bahşiş Mahallesi, Barış Mahallesi, Bekirde Mahallesi, Cami Şerif Mahallesi, Camili Mahallesi, Civanyaylağı Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çankaya Mahallesi, Çay Mahallesi, Çilek Mahallesi, Demirhisar Mahallesi, Dikilitaş Mahallesi, Esenli Mahallesi, Evci Mahallesi, Gazi Mahallesi, Gündoğdu Mahallesi, Güneş Mahallesi, Hal Mahallesi, Hamidiye Mahallesi, Hebilli Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Iğdır Mahallesi, İhsaniye Mahallesi, Karacailyas Mahallesi, Karacailyas Emek Mahallesi, Karacailyas Evren Mahallesi, Karaduvar Mahallesi, Kazanlı Mahallesi, Kiremithane Mahallesi, Köselerli Mahallesi, Kulak Mahallesi, Kültür Mahallesi, Mahmudiye Mahallesi, Mesudiye Mahallesi, Mithatpaşa Mahallesi, Müfide İlhan Mahallesi, Nacarlı Mahallesi, Nusratiye Mahallesi, Özgürlük Mahallesi, Parmakkurdu Mahallesi, Puğkaracadağ Mahallesi, Sarıibrahimli Mahallesi, Siteler Mahallesi, Şakirgülmen Mahallesi, Şevketsümer Mahallesi, Toroslar Mahallesi, Turgutreis Mahallesi, Üçocak Mahallesi, Yanpar Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yeşilçimen Mahallesi, Yeşilova Mahallesi
 
Yukarı