Kadın Dostu Mersin

Anamur Tenis Kortu

Mersin’i kadın dostu kent yapabilme yolunda hızla ilerleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi, şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi bulunan bütün kadınlara sahip çıkıyor.

 

Mersin genelinde kadınlar için yaptığı çalışmalar, etkinlikler ve bir dizi projelerle adından bahsettiren Büyükşehir Belediyesi, Kadın Konukevi’yle de çeşitli nedenlerle mağduriyeti bulunan kadınlara kucak açıyor.

 

Şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan bütün kadınları ve beraberindeki 18 yaşından küçük kız çocukları ile 12 yaşından küçük erkek çocuklarını konukevi kapasitesinin uygun olma durumuna göre Kadın Konukevi’nde ağırlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi, kadınların yaşadıkları mağduriyetleri en aza indirmeye çalışıyor.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Konukevi’ne müracaat etmek isteyen kadınlar, en yakın Polis Merkezi ya da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’ne başvuru yaparak, konukevinin imkânlarından faydalanabiliyor.
Kadın Konukevi’ne kabul edilecek kadınların bazı koşulları sağlamaları gerekiyor. Alkol ve madde bağımlıları, tedavi gördüklerini belgeledikleri sürece konukevine kabul edilirlerken, bedensel ve zihinsel engeli olan kadınlar ile ortak yaşam alanında kalmaya uygun olmayan psikiyatrik tanı almış kadınlar ilgili başka birime yönlendirilir. Ayrıca herhangi bir suç nedeniyle hükümlü olan ve adli mercilerce hakkında arama, yakalama, tutuklama kararı verilen kadınlar konukevine kabul edilmiyor.

 

Kuruluşa kabulü yapılan her kadın ile önceden görüşme yapılarken, kadının ve beraberindeki çocuğunun ihtiyaçları belirlenerek, rehberlik ve yönlendirme yapılıyor. Kadınlar ve gerekirse çocukları için psiko-sosyal destek süreci başlatılıyor. Kadın Konukevi’nde kadınların yaşam düzeni oluşturabilmesi amacıyla adli, sosyal yardımlar için başvuru yapması sağlanırken, kadınlar sağlık problemleri için sağlık kuruluşlarına yönlendiriliyor aynı zamanda kurumda psikolojik destek de veriliyor.

 

Can güvenliği problemi olmayan ve şartları uygun olan kadınların yaşam düzeni oluşturabilmesi adına iş aramasına ve çalışmasına destek veren Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Konukevi’nde kadınlar 3 ay kalabilirlerken, sonrasında kendi istekleri ile konukevinden ayrılabiliyor.

 

Tüm iletişim bilgileri gizli

 

Kadın Konukevi’nin nerede olduğu veya iletişim numaraları, kadınların güvenliği sebebiyle gizli tutulurken, birimin görevlileri ve yetkili amirleri haricinde belediyenin hiçbir birimi bu bilgilere sahip olamıyor.

 

Kadın Konukevi’nden ayrılan veya çıkışı yapılan kadınlar ve çocukların konukevi personeli ile iletişimi son bulurken, bu süreçten sonra gerçekleştirilmek istenilen her türlü iletişim Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi ile devam ettiriliyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here