İstanbul’un Fethi Mersin’de Kutlandı

Fetih Yürüyüşü

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Ramazan ayı boyunca her akşam düzenlenen 4. Ramazan Etkinlikleri, İstanbul’un fethinin 564. yıl dönümü kutlamaları ile birleşerek, Mersinli vatandaşlara fetih kutlaması ve Ramazan ayının manevi ruhunu bir arada yaşattı.
İstanbul’un fethinin 564. yıl dönümü kutlamaları münasebetiyle Atatürk Caddesi’nden başlayarak Ulu Camii önünde son bulan ve Mehter Takımı eşliğinde yapılan Fetih Yürüyüşü’ne Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da katıldı.

 
İftar öncesi gerçekleştirilen ve Akdeniz Mehter Takımı eşliğinde yapılan yürüyüşe vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, Mersin Atlı Okçuluk ve Geleneksel Okçuluk Derneği ile Tarsus Kutalmışoğlu Geleneksel Okçuluk Derneği’nden katılan okçular gösteriye renk kattı.

 
İftar öncesi bir konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Ramazan ayının birleştirici, bütünleştirici ve kaynaştırıcı özelliğine vurgu yaptı. İstanbul’un fethinin 564. yılını kutlayarak konuşmasına devam eden Başkan Kocamaz, “Allah’a binlerce şükürler olsun ki bizleri Türk ve Müslüman olarak yaratmış. Aziz Peygamberimizin de belirttiği gibi Türk milletine adeta özel bir görev vermiş. Aziz Peygamberimiz ‘İstanbul’u fetheden asker ne güzel asker, İstanbul’u fetheden komutan ne güzel komutandır’ diyerek, bugünlere ışık tutmuş. İstanbul’u 564 yıldır Türk yurdu yapan bütün ecdadımıza, başta Fatih Sultan Mehmet olmak üzere saygılarımızı sunuyoruz ve onlara Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır”

 
Türk milletinin gittiği her yere barış, adalet, hukuk ve hakkaniyet götürdüğünü, inanç ve köken ayrımı yapmadan herkesi Allah’ın bir emaneti olarak gördüğünü sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Müslüman olduğumuz ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ferdi olduğumuz için gerçekten onurluyuz, gururluyuz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilelebet payidar kalacaktır. Bu al bayrağın altında yaşayan, hür ve bağımsız olarak birlik içinde yaşamak isteyen herkes başımızın tacıdır” şeklinde konuştu.

 
Orta Asya’dan bugünlere gelinceye kadar Türk milletinin dâhili ve harici düşmanlarının olduğunu belirten Başkan Kocamaz, “Türk milleti aziz duruşuyla ve ortak payda devlet, ortak payda bayrak, ortak payda millet, ortak payda ülkenin geleceği anlayışıyla bir araya geldiği için bugünlere gelinceye kadar birçok badireler atlatmasına rağmen ayakları üzerinde dimdik durmuştur. Bunun en önemli göstergesi; 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı kadın, erkek, çocuk, yaşlı demeden, köken ayrımı yapmadan herkesin birlikte mücadele etmesidir. Ben bu iftar akşamında, bereket sofrasında, dua ortamında olmaktan onur duyuyorum” diye belirtti.
İftar öncesi alanı dolduran vatandaşlar, Ahmet Coşkun tarafından hazırlanan “Ahmet Coşkun İle Biz Türkiye’yiz” adlı şiir dinletisi ile buluşurken, sonrasında gerçekleştirilen Kur’an-ı Kerim tilaveti ile iftarı karşıladı. Ezanın okuması ile Ulu Camii Meydanı’nda kurulan iftar sofraları sayesinde birbirini tanımayan binlerce insan bir araya gelerek, orucunu açtı. Yapılan iftar yemeği duası sonrası iftarlarını yapan vatandaşlar, Amfi Tiyatro’da gerçekleştirilen geleneksel ramazan eğlenceleri ve Feshane alanı etkinlikleri ile geceye devam etti.

 

Ramazan ruhu bütün yönleriyle Mersin’de yaşatılıyor

 
Mersin Büyükşehir Belediyesi, onbir ayın sultanı Ramazan’ın manevi iklimini, sanatsal ve kültürel etkinliklerle her gün Mersinli vatandaşlarla buluşturmaya devam ediyor.

 
Çocukların da unutulmadığı etkinlikler kapsamında Adile Teyze Kuzucuklarıyla programının gerçekleştirildiği Amfi Tiyatro’da minikler doyasıya eğlenirken, geleneksel çocuk oyunları da çocukların eğlencesine eğlence kattı. Öte yandan alandaki misafirlere Osmanlı Şerbeti ikramı yapılarak, bir gelenek daha yaşatıldı.

 
Her gün farklı bir sanatçının yer aldığı 4. Ramazan Etkinlikleri’nin üçüncü gününde Ahmet Coşkun ve Selami Durmuş, performanslarıyla Mersinli vatandaşlara unutulmaz bir gece yaşattı. Programda yer alan Semazen gösterisi ise alanı dolduran vatandaşları büyüledi.
Şiir dinletisi sonrası konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Ahmet Coşkun ve ekibi ile Selahattin Durmuş Beyefendi gönüllerimizi coşturdu. Değerli arkadaşlarımız ve saz ekibinin yüreğine sağlık. Bizim bam telimize dokunuyorlar. Allah onlardan razı olsun. Gerçekten birlik ve beraberliğe çok fazla ihtiyacımızın olduğu bir dönemde bu tür katalizörlere ihtiyacımız var. Onlarla sadece bu akşam değil ilçelerimizde de beraber olacağız. Kendilerine başarılar diliyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here