Geleneksel Mersin Engelliler Haftası Şöleni’nde Akülü Araçlar Hediye Edildi

Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye’nin önde gelen çimento ve yapı malzemeleri üreticilerinden Çimsa Mersin Fabrikası’nın işbirliği ile her yıl engelliler haftasında dağıtımı yapılan akülü araçlar bu yıl da sahiplerini buldu.
Engelli insanların sağlık, rehabilitasyon, çevre, eğitim ve istihdam alanlarında karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek ve sorunların çözümünü bulmak amacıyla var gücüyle çalışan Mersin Büyükşehir Belediyesi, engelliler haftası dolayısıyla düzenlediği 10. Geleneksel Mersin Engelliler Haftası Şöleni’nin ilk gününde bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.
Şölenin ilk gününde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın konuşmalarının ardından Çimsa Mersin Fabrika Müdürü Levent Öncel’e plaket ve Engelli Dostu İşletme unvanı almaya hak kazanan otel ve seyahat acentelerine teşekkür belgesi ve flamaları takdim edildi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi’nde eğitim gören çocukların Kafkas dans gösterileri etkinliğe renk katarken, Mersin genelinde bulunan özel eğitim ve rehabilitasyon okulları öğrencileri tarafından sahnelenen step, zeybek, modern dans ve Silifke yöresine ait halk oyunları ve orta oyunu izleyicilerle buluştu. Etkinlik Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen akülü araç teslim töreni ile son buldu.
Öte yandan dünyaca ünlü Stephen Hawking, Hugh Herr, Ludwig van Beethoven, Aşık Veysel gibi engelli sporcular, müzisyenler ve politikacıların fotoğrafları da sergilendi.

“Akülü araçlar sahiplerini buldu”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen akülü araç teslim törenine, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, Çimsa Mersin Fabrika Müdürü Levent Öncel, akülü sandalye verilen engelli vatandaşlar ile aileleri katıldı.
İçinde bulunulan yüzyılın belediyecilik hizmet anlayışının yeniden tasarlandığı, yeniden yapılandırıldığı bir dönem olduğunu ve bunun en önemli etkilerinin Mersin Büyükşehir Belediyesi hizmetlerinden anlaşıldığını belirten Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, “Artık sosyal belediyecilikte daha kaliteli, daha iyi tasarlanmış ve düşünülmüş hizmet ve halkın tüm katmanlarının katıldığı bir belediyecilik anlayışına hâkim olmaya çalışıyoruz. Bu hizmetlerimizden en belirginlerinden bir tanesi engelli bireylerimize yönelik hizmetlerimiz. Mersin çok şanslı bir kent. Çünkü engelli bireyler, çocuklar, kadınlar konusunda son derece duyarlı, politikalarını çok alışık olunmayan bir kararlılıkla takip eden bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Engelliler konusu sosyal katılımcılığın en üst düzeyde olması gereken bir öneme sahiptir. Gönüllülük ve ısrar esastır. Hizmetleri bugünden yarına taşıyabilmek çok önemlidir. Bize ne büyük destek ise siz engelli bireylerimizden, ailelerinden ve toplumun diğer kesimlerinden gelmekte. Bugün burada olmanız bunun en anlamlı göstergesi. Umarım bu çabalarımız diğer sektörlere ve kurumlara örnek olur” dedi.
Çimsa Mersin Fabrika Müdürü Levent Öncel ise engelli bireylerin toplum yaşantısına tam ve sorunsuz bir şekilde katılımını sağlamanın herkesin ortak sorumluluğu olduğunu ifade ederek, “Kamu ve özel sektör kuruluşlarına, belediyelere, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere büyük görevler düşüyor. Bu bilinçle bizler de kurum olarak toplumumuza bilinç oluşturmak, engelli bireylerin günlük hayatta yüzleştikleri sorunların çözüme kavuşturulmasına katkı sağlamak adına hareket ediyoruz. Aramızdaki engelleri bertaraf etmek amacıyla bu vesileyle küçük de olsa katkıda bulunmak istiyoruz. Yarattığı işbirliği ortamından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a çok teşekkür ederim” dedi.
Konuşmaların ardından 50 adet akülü sandalye engelli bireylere teslim edilirken, akülü sandalyelerine kavuşan engelli vatandaşların mutluluğu yüzlerinden okundu. Akülü araçlarını alan engelli bireyler, gerçekleştirilen etkinlik ve akülü araçlar için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
Akülü sandalye sahibi olan Cennet Demirtaş, “Akülü araç için öncelikle Burhanettin Başkanımıza ve herkese çok teşekkür ederim. Akülü sandalyeye çok ihtiyacım vardı. Bir çocuğum var, onu okula götürüp getirirken çok zorlanıyordum. Ama şimdi benim için daha kolay olacak. Çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here