Down Sendromlular İlk Kez Uçtu

Emirler Mahallesi Gelincik Tepesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Adana Sivil Havacılık Kulübü katkıları ile 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü dolayısıyla yamaç paraşütü ve uçurtma etkinliği düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe çok sayıda down sendromlu genç ve ailesi katıldı.
Emirler Mahallesi Gelincik Tepesi’nde düzenlenen ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlik, Mersin Büyükşehir Belediyesi Bando Ekibinin verdiği mini konser ile devam etti. Konser sonrası yamaç paraşütü iniş alanında toplanan down sendromlu birçok genç, ilk kez yamaç paraşütü deneyimi yaşadı. Uzman eğitmenler eşliğinde kendilerini gökyüzüne bırakan down sendromlu çocuklar eğlenceli dakikalar yaşadı.
Down sendromlu çocukların korkularını aşması ve sosyalleşebilmesi için düzenlenen etkinliğe yaklaşık 100 down sendromlu birey ve aileleri katılırken, etkinlikte yamaç paraşütü yapan down sendromlu çocukların mutluluğu ve heyecanı yüzlerine yansıdı.
İlk kez uçuş deneyimi yaşayan çocuklardan bazıları korkarken, bazıları aynı heyecanı tekrar yaşamak için sıraya girdi. Yamaç paraşütü etkinliğinin ardından düzenlenen uçurtma şöleniyle de down sendromlu çocuklar, aileleri birlikte keyifli dakikalar yaşadı. Kırmızı beyaz uçurtmalarını gökyüzü ile buluşturan down sendromlu çocuklar unutulmaz bir gün yaşarken, aileler de düzenlenen etkinlikten oldukça memnun olduklarını dile getirdi. Etkinliğe katılan Engelliler Dairesi Başkanı Hasan Celal Taş da yamaç paraşütü yaparak down sendromlu çocukların heyecanına ortak oldu.
Hayatında ilk kez yamaç paraşütü yaptığını ve çok mutlu olduğunu söyleyen Sezer Genç, “Çok keyifliydi. Uçmaktan korkan arkadaşlarım var ama korkmasınlar. Süper bir duyguydu. Bu uçuştan sonra bunun eğitimini almak istiyorum. Uçmak zor ama halledilebilir. Asla bu rüyadan uyanmak istemiyorum” dedi.
İlk kez yamaç paraşütü yaptığını ve uçarken çok heyecanlandığını söyleyen Ufuk Uysal ise, “Hayatımda ilk kez uçuş yaptım ve çok güzeldi. Çok heyecanlandım. Bir kez daha yapmak istiyorum” diye belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here