Burhanettin Kocamaz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü İçin Mesaj Yayınladı

burhanettin kocamaz

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Kocamaz mesajında kadınların toplumsal yaşamda büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, “Kadınlarımız geleceğimizin mimarlarıdır” dedi. Başkan Kocamaz, ayrıca kadınların hayatın her alanına katılmalarını sağlamak için onlara yeterli fırsatın verilmesi gerektiğini vurgulayarak kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesinde eğitimli bir nesil yetiştirmenin önemine değindi.

“Kadınlarımız geleceğimizin mimarlarıdır”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, kadınların toplumda önemli roller üstlendiğini belirterek, “Hayatın her alanında fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız, yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizin mimarlarıdır. Onlar ki toplum hayatında her daim önemli roller üstlenmiş, ülkemizin her açıdan kalkınmasında büyük bir payın sahibi olmuşlardır. Her alanda kadın-erkek eşitliği, uygarlığın ve demokrasinin gereğidir. Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bunu yıllar öncesinden görmüş ve birçok Avrupa ülkesinde bile kadının seçme ve seçilme hakkı yokken, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını tanımıştır” dedi.

“Kadınlarımızın hayata katılmalarına destek olmalıyız”

Türk kadınlarını, Atatürk ile kavuştukları hak ve özgürlüklerden dolayı kutladığını ifade eden Başkan Kocamaz, “kadınlarımızın hayata daha çok katılmalarını sağlamak için yeterince fırsat tanınması ve önlerindeki engellerin kaldırılması gerektiğini vurgulamak istiyorum. Ülkemizde kadınların okuma oranlarını artırmalı, sosyal, kültürel ve ekonomik hayatta ön plana çıkmalarını sağlamalı ve siyasette onlara daha çok alan açmalıyız” ifadelerini kullandı.

“Kadına yönelik şiddet ülkemizde ve dünyada kanayan bir yara”

Kadına yönelik şiddete de dikkat çeken Başkan Kocamaz, “Ülkemizde ve dünyada kanayan bir yara olan kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetleri artık son bulmalıdır. Bu gibi durumlarda verilecek cezaların arttırılması elbette bu tür girişimlere girenler için caydırıcı olabilir ancak, her şeyde olduğu gibi bu konuda da eğitimli bir nesil yetiştirmek büyük önem taşımaktadır” sözleriyle eğitimin önemini de vurguladı.
Başkan Kocamaz mesajının sonunda, “Baş tacımız olan kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü en içten duygu ve düşüncelerle kutluyor, Türk kadınına hak ettiği yüksek değeri veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha minnet, rahmet ve şükranla anıyorum” ifadelerine yer verdi.

BAŞKAN-KOCAMAZDAN-KADINLAR-GÜNÜ-MESAJI--682x1024
burhanettin kocamaz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here